Wnętrze w stylu eko - jak urządzić?

Wnętrza    
ocena

Styl ekologiczny (w skrócie eko) na stałe zagościł w branży aranżacji wnętrz, mimo iż na początku zdawał się być tylko i wyłącznie sezonową modą. To trend, któremu przyświecają wyjątkowo uzasadnione pobudki, więc można już spokojnie mówić o jego uniwersalności i ponadczasowości. Charakterystyczne dla stylu eko drewno, wełna 100% czy len są przecież materiałami, których urody nie da się przecenić, więc swoisty powrót do natury i harmonii w dziedzinie urządzania wnętrz zdaje się być czymś oczywistym.

Styl ekologiczny, który zrodził się z potrzeby ochrony środowiska, jest nie tylko metodą odżywiania i dbania o zdrowie, lecz coraz częściej także ciekawym sposobem na urządzenie wnętrz mieszkalnych. W przypadku tego ostatniego aspektu, pomieszczenia stają się oazą ładu, spokoju i harmonii podkreślonej poprzez wykorzystanie naturalnych materiałów wykończeniowych oraz dekoracyjnych. Eko-wnętrza cieszą się coraz większą popularnością ze względu na fakt, iż kreują one przestrzeń idealną do wypoczynku, wyciszenia i relaksu, a to właśnie tego szuka zapracowany, współcześnie żyjący człowiek, po powrocie do domu czy mieszkania. Wykorzystując kilka prostych zasad, można w łatwy sposób wyczarować bliski naturze styl eko we wnętrzach.

Podstawą stylizacji o takim charakterze jest niewątpliwie inspirowanie się naturą. Stąd też wykorzystanie naturalnych, bliskich odcieniom ziemi, barw takich jak beże, zielenie, brązy czy żółty. Istotna jest także zasada przewidująca wpuszczanie do wnętrza jak największej ilości światła i wykończenia pomieszczeń naturalnymi materiałami (takimi jak drewno, rattan, wiklina, kamień, bawełna, skóra czy len). Gdy mieszkanie nie uwzględnia dużych przeszkleń, standardem jest malowanie  ścian po prostu na biało.

Na koniec pamiętajmy, że styl ekologiczny nie jest tym samym, czym stylizacja typowo wiejska (sielankowa). W przypadku chęci wykreowania we wnętrzach klimatu eko, dopuszcza się stosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych. Z nowoczesnymi sprzętami dobrze będą się komponować meble z drewna czy rattanu. Wszystko to tworzy niebanalny efekt, a mimo stonowania i oszczędności wyrazu, nie jest w żadnym wypadku nudne czy nijakie. Umiejętnie dobrane dodatki w postaci żywych roślin lub dekoracje ścian wykorzystujące motywy natury dodadzą wnętrzu blasku podkreślając jednocześnie jego specyficzny charakter i kontrolowaną prostotę.

Macie inne pomysły na wnętrze w stylu eko? Podzielcie się nimi.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =

Polecamy