Co to są Dni Dziedzictwa Kulturowego?

Wydarzenia    
ocena

W Europejskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego (EDD) Polska uczestniczy od 1993 roku. Pod hasłem tym kryje się międzynarodowa impreza, która odbywa się z inicjatywy Rady Europy i pod patronatem Unii Europejskiej. Co roku w dwa wrześniowe weekendy w każdym kraju UE organizowane są różnego rodzaju imprezy, przybliżające szeroko rozumianą historię Europy.

Co to są Dni Dziedzictwa Kulturowego?

sxc.hu

Jest to jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Europie, którego celem jest promocja dziedzictwa europejskiego. Każdej edycji przewodzi określony temat. Były to m. in. takie hasła jak: „Od pomysłu do przemysłu", „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz", „Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny" czy „Ludzie gościńca. Wędrowcy, pielgrzymi, tułacze". Na wszystkie organizowane w tym czasie imprezy wstęp jest bezpłatny. W Polsce ogólnym koordynatorem projektu jest Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID), zaś w województwach jego realizacją zajmują się oddziały Terenowych NID i koordynatorzy regionalni NID.

W tym roku (2011) obchody Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego będą odbywać się po raz dziewiętnasty. Zgodnie z tradycją każdej edycji przewodzi określony temat. W tym roku hasło dni dziedzictwa kulturowego brzmi: „Kamienie milowe”. Chodzi o popularyzację wiedzy związanej z najważniejszymi wydarzeniami z historii Europy. We wszystkich krajach Unii Europejskiej w dwa weekendy, czyli 10-11 i 17-18 września, zorganizowane zostaną różnego rodzaju imprezy, który celem będzie promocja i przybliżanie europejskiego dziedzictwa. Będą to wystawy, festyny, wyjazdy studyjne, konferencje, wycieczki, wykłady czy zwiedzanie obiektów zabytkowych.

Warto zaznaczyć, że w Polsce EDD odbywają się w każdym z województw. Uroczysta inauguracja będzie mieć miejsce na Ostrowie Lednickim. Jedno z zaplanowanych wydarzeń, czyli Europejskie Forum Dziedzictwa znalazło się w kalendarzu polskiej prezydencji. Informacji na temat planowanych imprez należy szukać na stronie www.edd.com.pl.

UWAGA!

Reasumując, warto zainteresować się wydarzeniami, które zostały przewidziane w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, ponieważ jest to okazja do zwiedzenia wielu ciekawych miejsc i zabytków. Często zdarza się, że właśnie wtedy pojawia się możliwość wejścia do obiektów, które raczej nie są udostępniane turystom lub uczestnictwa w bezpłatnej wycieczce.

Uważacie, że tego typu wydarzenia to dobry pomysł? Uczestniczyliście kiedyś w Dniach Dziedzictwa Kulturowego? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =

Polecamy