Wydarzenia Co to są Dni Dziedzictwa Kulturowego?

Co to są Dni Dziedzictwa Kulturowego?

-

Jest to jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Europie, którego celem jest promocja dziedzictwa europejskiego. Każdej edycji przewodzi określony temat. Były to m. in. takie hasła jak: „Od pomysłu do przemysłu”, „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz”, „Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny” czy „Ludzie gościńca. Wędrowcy, pielgrzymi, tułacze”. Na wszystkie organizowane w tym czasie imprezy wstęp jest bezpłatny. W Polsce ogólnym koordynatorem projektu jest Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID), zaś w województwach jego realizacją zajmują się oddziały Terenowych NID i koordynatorzy regionalni NID.

W tym roku (2011) obchody Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego będą odbywać się po raz dziewiętnasty. Zgodnie z tradycją każdej edycji przewodzi określony temat. W tym roku hasło dni dziedzictwa kulturowego brzmi: „Kamienie milowe”. Chodzi o popularyzację wiedzy związanej z najważniejszymi wydarzeniami z historii Europy. We wszystkich krajach Unii Europejskiej w dwa weekendy, czyli 10-11 i 17-18 września, zorganizowane zostaną różnego rodzaju imprezy, który celem będzie promocja i przybliżanie europejskiego dziedzictwa. Będą to wystawy, festyny, wyjazdy studyjne, konferencje, wycieczki, wykłady czy zwiedzanie obiektów zabytkowych.

Warto zaznaczyć, że w Polsce EDD odbywają się w każdym z województw. Uroczysta inauguracja będzie mieć miejsce na Ostrowie Lednickim. Jedno z zaplanowanych wydarzeń, czyli Europejskie Forum Dziedzictwa znalazło się w kalendarzu polskiej prezydencji. Informacji na temat planowanych imprez należy szukać na stronie www.edd.com.pl.

Uwaga!

Reasumując, warto zainteresować się wydarzeniami, które zostały przewidziane w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, ponieważ jest to okazja do zwiedzenia wielu ciekawych miejsc i zabytków. Często zdarza się, że właśnie wtedy pojawia się możliwość wejścia do obiektów, które raczej nie są udostępniane turystom lub uczestnictwa w bezpłatnej wycieczce.

Uważacie, że tego typu wydarzenia to dobry pomysł? Uczestniczyliście kiedyś w Dniach Dziedzictwa Kulturowego? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Poprzedni artykułPomysły na prezenty imprezowe
Następny artykułTekken – sterowanie
Małgorzata Łyczak

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Eko żywność – wady i zalety

Zdrowe odżywianie, higieniczny i dostosowany do szczególnych predyspozycji organizmu tryb życia, aktywność fizyczna i czas na odpoczynek to najważniejsze aspekty naszego życia, których każdy z nas powinien pilnować, aby dożyć długiej, spokojnej starości. Jednak współczesny świat wcale nam w tym nie pomaga. Wszystko co nas otacza, a przynajmniej większość, jest w jakiś sposób modyfikowana, zawiera sztuczne składniki lub jest w sposób sztuczny wytwarzana.

Wieczorne wyjścia nastolatków

W życiu nastolatków przychodzi czas, kiedy pragną przebywać poza domem do późnych godzin nocnych. Imprezy, dyskoteki, wieczorne seanse kinowe kończą się sporo „po dobranocce”. Ograniczenia ze strony dorosłych coraz bardziej zaczynają denerwować i krępować młodzieżową swobodę. W domach często dochodzi do sprzeczek.

Zobacz też

Chleb litewski – przepis

Chleb litewski charakteryzuje się ciemnym miąższem, słodkawym posmakiem i zdrowymi właściwościami, bowiem zawiera w większej swej części pełnoziarnistą mąkę żytnią. Jest od wieków tradycyjnym pieczywem spożywanym na Litwie i chociaż czas jego przygotowania jest dosyć długi, bo wraz ze sporządzeniem zaczyny trwa ok. 4 dni, to warto ten czas poświęcić i spróbować w domu upiec chleb o niepowtarzalnym zapachu i smaku.

Nowoczesne dewocjonalia – gadżety chrześcijańskie

Dla człowieka wierzącego wiara to trochę więcej niż tylko zwykły światopogląd. Jest to pewien sposób przeżywania swojego życia, który...

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Może Cię zainteresuje: