Wydarzenia „Dymarki Świętokrzyskie” - informacje

„Dymarki Świętokrzyskie” – informacje

-

Tłem historycznym do zorganizowanie tej imprezy jest fakt, że na terenie Gór Świętokrzyskich odkryto ślady po największym rzymskim ośrodku hutniczo-górniczym w Europie Środkowo-Wschodniej. Powstał on ponad 2 tysiące lat temu w Górach Świętokrzyskich. W trakcie prac wykopaliskowych znaleziono około 6 tysięcy stanowisk dymarskich, na których znajdowało się około 400 tysięcy pieców hutniczych do wytapiania żelaza. Właśnie owe odkrycia archeologiczne stały się podstawą do zorganizowania festynu archeologicznego, podczas którego będzie prezentowane to antyczne dziedzictwo. Z roku na rok impreza cieszyła się coraz większą popularnością, zaś organizatorzy wzbogacali ją o kolejne atrakcje. Obecnie „Dymarki Świętokrzyskie” przybliżają nie tylko sam proces wytopu żelaza, ale także życie codzienne Rzymian.

W czasie imprezy, która odbywa się w Centrum Kulturowo-Archeologicznym w Nowej Słupi, dla zwiedzających przygotowuje się wiele ciekawych atrakcji. Najważniejszym punktem programu są pokazy wytopu żelaza w pieca dymarskich. Oprócz pokazu hutników czy kowali zwiedzający mogą zobaczyć jak kiedyś wykonywano odlewy z brązu i srebra. Poza tym dla uczestników imprezy przygotowuje się warsztaty: prezentacji uzbrojenia, złotniczy, tkackie, obróbki poroża i kości, farbiarski, plecionkarski, wyrobu szklanych paciorków, obróbki drewna i antycznego snycerstw, piśmiennictwa starożytnego, obróbki skóry i szewstwa antycznego, obróbki bursztynu czy garncarskie. Podczas dymarek w Nowej Słupi można zwiedzić mennice produkujące kopie monet rzymskich i celtyckich, zobaczyć stanowisko antycznej kuchni rzymskiej, rekonstrukcję gospodarstwa domowego i kuchni. Dla dzieci przygotowano kącik gier i zabaw antycznych. Imprezą na pewno nie będą rozczarowani pasjonaci wojskowości. Na czas trwania imprezy legion rzymski rozbija tam swój obóz.

Uwaga!

Tradycją stały się pokazy musztry i walk armii rzymskiej czy fechtunku i bitew z wojownikami germańskim i celtyckimi. Również zwiedzający mogą przez chwilę poczuć się jak legioniści rzymscy, biorąc udział w ćwiczeniach fechtunku, strzelając z łuku lub rzucając oszczepem.

Braliście kiedyś udział w „Dymarkach Świętokrzyskich”? Podobał się Wam ten festyn? Podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach.

Małgorzata Łyczak

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Babeczki kajmakowe – przepis

Masa kajmakowa, niestety bardzo często mylona z karmelem, jest doskonałym urozmaiceniem oklepanych i znanych już przez wszystkich mas do wafli, tortów czy ciast. Jest ona bardzo łatwa do przyrządzenia, a przygotowane z jej dodatkiem wypieki i słodkości smakują wyśmienicie. Doskonałym wypiekiem, z którym się komponuje, są babeczki - szybkie i łatwe do wykonania.

Jakie dodatki przysługują do emerytury?

Emerytury w Polsce niestety nie należą do wysokich, warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż niektórzy emeryci (lub renciści) mogą pobierać różnego rodzaju dodatki.

Zobacz też

Anoreksja w rodzinie

Nie tylko popularny ideał piękna, promujący szczupłą sylwetkę, jest odpowiedzialny za anoreksję, problem tkwi głęboko w rodzinach. Anorexia nervosa może być dziedziczna – babcia jak i matka Keira Knightley cierpiały na anoreksję, a sama aktorka jest o nią podejrzewana. Jeśli w rodzinie jedna córka dotknięta jest ta chorobą to prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń odżywiania u drugiego dziecka wrasta o 20 %.

Pokarmy stałe w diecie niemowlęcia. ABC rozszerzania diety

Rozszerzanie diety to niezwykle ważny etap w życiu każdego niemowlęcia. Wprowadzanie pokarmów stałych pozwala bowiem nie tylko poznawać nowe...

Zastosowanie płytek ceramicznych Aparici Carpet

Tytułowy model płytek to bez wątpienia produkt wyjątkowy. To wynik efektownych przetarć stonowanych kolorów i metalizowanych, oryginalnych dodatków. Dzięki...

Może Cię zainteresuje: