Noc Muzeów - informacje

Wydarzenia    
ocena

Europejska Noc Muzeów jest niczym innym jak zwiedzaniem tych obiektów nocą. Odbywa się ona w majowy weekend, który poprzedza Międzynarodowy Dzień Muzeów. Pobyt nie ogranicza się jedynie do zwiedzania ekspozycji. Często wiąże się to dodatkowymi atrakcjami, takimi jak: pokazy artystyczne, koncerty, poczęstunek czy udział w grze miejskiej.

Noc Muzeów - informacje

sxc.hu

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997 roku. Od 2001 stała się imprezą międzynarodową i odbywa się pod patronatem Rady Europy. Obecnie uczestniczy w niej około 120 europejskich miast. W Polsce organizowana jest od 2003 roku. Oprócz placówek muzealnych w akcji tej uczestniczą także instytucje kultury: galerie, archiwa, biblioteki, kina czy teatry. Organizowane imprezy są okazją do zwiedzenia ekspozycji, ale również poznania kulisów funkcjonowania instytucji kulturalnych.

W Polsce akcja ta zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością, czego konsekwencją jest wzrastająca liczba uczestników wydarzeń kulturalnych. Po raz pierwszy odbyła się ona w Poznaniu w 2003 roku. Obecnie Noc Muzeów jest organizowana w każdym województwie. Z roku na rok przybywa również atrakcji, z których mogą skorzystać zwiedzający. W Gdańsku podczas tegorocznej edycji mieli do wyboru ponad 50 muzeów i galerii, w których mogli w ciekawy sposób spędzić nocny czas. Wstęp był bezpłatny lub za symboliczną złotówkę. W Będzinie dużym zainteresowaniem cieszyło się oblężenie tamtejszego zamku. W Białymstoku impreza ta organizowana jest we współpracy z Ministerstwem Kultury Francji.

W Warszawie do najbardziej obleganych miejsc należały: Muzeum Erotyzmu, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Techniki, Muzeum Wojska Polskiego czy Centrum Nauki Kopernik. Dużym zainteresowaniem cieszyły się Łazienki i Multimedialny Park Fontann. Z kolei w Krakowie podczas tej imprezy w 24 instytucjach, które uczestniczyły w akcji, wejście było bezpłatne. Nocą można było zwiedzać m.in. wszystkie oddziały Muzeum Historycznego Krakowa, podziemia rynku oraz Fabrykę Emalia Oskara Schindlera.

UWAGA!

Wnioski nasuwają się same. Taka forma spędzania wolnego czasu jest bardziej atrakcyjna niż klasycznie rozumiana wizyta w danej instytucji kultury. Propozycja ta przypadła do gustów zwiedzającym, o czym świadczy liczba osób, które pojawiają się nocą w obiektach biorących udział w akcji.

Braliście kiedyś udział w Nocy Muzeów? Uważacie, że to dobra inicjatywa? Czekam na Wasze komentarze.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =

Polecamy