Wydarzenia Noc Muzeów - informacje

Noc Muzeów – informacje

-

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997 roku. Od 2001 stała się imprezą międzynarodową i odbywa się pod patronatem Rady Europy. Obecnie uczestniczy w niej około 120 europejskich miast. W Polsce organizowana jest od 2003 roku. Oprócz placówek muzealnych w akcji tej uczestniczą także instytucje kultury: galerie, archiwa, biblioteki, kina czy teatry. Organizowane imprezy są okazją do zwiedzenia ekspozycji, ale również poznania kulisów funkcjonowania instytucji kulturalnych.

W Polsce akcja ta zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością, czego konsekwencją jest wzrastająca liczba uczestników wydarzeń kulturalnych. Po raz pierwszy odbyła się ona w Poznaniu w 2003 roku. Obecnie Noc Muzeów jest organizowana w każdym województwie. Z roku na rok przybywa również atrakcji, z których mogą skorzystać zwiedzający. W Gdańsku podczas tegorocznej edycji mieli do wyboru ponad 50 muzeów i galerii, w których mogli w ciekawy sposób spędzić nocny czas. Wstęp był bezpłatny lub za symboliczną złotówkę. W Będzinie dużym zainteresowaniem cieszyło się oblężenie tamtejszego zamku. W Białymstoku impreza ta organizowana jest we współpracy z Ministerstwem Kultury Francji.

W Warszawie do najbardziej obleganych miejsc należały: Muzeum Erotyzmu, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Techniki, Muzeum Wojska Polskiego czy Centrum Nauki Kopernik. Dużym zainteresowaniem cieszyły się Łazienki i Multimedialny Park Fontann. Z kolei w Krakowie podczas tej imprezy w 24 instytucjach, które uczestniczyły w akcji, wejście było bezpłatne. Nocą można było zwiedzać m.in. wszystkie oddziały Muzeum Historycznego Krakowa, podziemia rynku oraz Fabrykę Emalia Oskara Schindlera.

Uwaga!

Wnioski nasuwają się same. Taka forma spędzania wolnego czasu jest bardziej atrakcyjna niż klasycznie rozumiana wizyta w danej instytucji kultury. Propozycja ta przypadła do gustów zwiedzającym, o czym świadczy liczba osób, które pojawiają się nocą w obiektach biorących udział w akcji.

Braliście kiedyś udział w Nocy Muzeów? Uważacie, że to dobra inicjatywa? Czekam na Wasze komentarze.

Małgorzata Łyczak

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Gruźlica – objawy, przyczyny

Mimo iż gruźlica kojarzy się nam z przeszłością, trudnymi warunkami życia, zaniedbaniami higienicznymi, to niestety choroba ta ciągle jeszcze stanowi duży problem medyczny. Liczba zachorowań, mimo dużej wiedzy dotyczącej tej choroby, rośnie.

Łuszczyca skóry – informacje

Łuszczyca jest jedną z najbardziej dokuczliwych i kłopotliwych, zaliczanych do dermatologicznych chorób skórnych, z którymi możemy spotkać się nawet w cywilizowanym świecie. Występuje ona pomimo dbałości o higienę i zdrowy tryb życia.

Zobacz też

Ulga prorodzinna po rozwodzie rodziców

Ulga prorodzinna przysługuje rodzicom z tytułu wychowywania i utrzymywania dziecka. Pozwala ona od kwoty należnego podatku dochodowego od osób fizycznych odliczyć stałe, wskazane w ustawie koszty związane właśnie z utrzymywaniem dziecka. W sytuacji, gdy rodzina mieszka wspólnie, zaś małżonkowie lub rodzice wychowują dziecko mieszkając razem z nim – możliwość dokonania odliczenia od podatku ulgi prorodzinnej nie budzi wątpliwości. Czy jednak rodzicom, którzy się rozwiedli, nadal przysługuje takie prawo?

Nowoczesne dewocjonalia – gadżety chrześcijańskie

Dla człowieka wierzącego wiara to trochę więcej niż tylko zwykły światopogląd. Jest to pewien sposób przeżywania swojego życia, który...

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Może Cię zainteresuje: