Dokumenty Dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe pracowników

Dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe pracowników

-

W sytuacji gdy pracodawca dokonuje rozliczeń za mniej niż 5 osób ma możliwość przekazywania dokumentów do ZUS w formie papierowej, w przypadku zatrudniania większej liczby osób konieczne jest jednak dokonywanie teletransmisji danych w formie dokumentu elektronicznego programu informatycznego udostępnionego przez ZUS. Tak przygotowane dokumenty muszą być opatrzone podpisem elektronicznym.

Zgłoszenie do ubezpieczeń

Zgłoszenia do ZUS, potwierdzonego własnoręcznym podpisem ubezpieczonego, dokonuje płatnik składek w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia, a w przypadku osób podlegających ubezpieczeniom na zasadzie dobrowolności – w terminie wybranym przez ubezpieczonego, nie wcześniejszym jednak niż data zgłoszenia. Do najważniejszych dokumentów zgłoszeniowych zaliczamy:

– ZFA – zgłoszenie płatnika składek osoby fizycznej lub zgłoszenie zmiany

– ZIPA – zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych płatnika

– ZBA – zgłoszenie danych o numerach rachunków bankowych

– ZWPA – wyrejestrowanie płatnika składek

Dokumenty rozliczeniowe

Pracodawca jako płatnik ma obowiązek składania co miesiąc raportów miesięcznych, określających kwotę składek naliczonych na poszczególne tytuły ubezpieczeń oraz wypłacone zasiłki dla każdego pracownika objętego ubezpieczeniem społecznym. Deklaracje rozliczeniowe muszą być przesłane do ZUS do 10 dnia następnego miesiąca dla osób fizycznych opłacających składkę wyłącznie dla siebie i do 15 dnia następnego miesiąca dla pozostałych płatników.

Płatnicy składek są zobowiązaniu do dokonywania wpłat należności z tytułu składek za dany miesiąc odrębnie na fundusz społeczny, fundusz zdrowotny, fundusz pracy oraz fundusz emerytur pomostowych. Dokumenty rozliczeniowe to:

– DRA – deklaracja rozliczeniowa;

– RCA – imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczonych;

– RZA – imienny raport miesięczny o należnych składkach na ubezpieczenie zdrowotne;

– RSA – imienny raport o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Blondie – przepis

Blondie to nic innego jak biała odmiana popularnego amerykańskiego czekoladowego ciasta nazywającego się brownie. Podobnie jak tamto zawiera w sobie czekoladę, tyle że białą. Podobieństwo widać również w przyrządzaniu i pieczeniu.

Akcje fantomowe

Jeden z podstawowych problemów współczesnych korporacji wiąże się z tak zwanym problemem agencji. Ogólnie rzecz biorąc polega on wzroście barier informacyjnych oraz funkcjonalnych pomiędzy właścicielem kapitału i osobą zarządzającą przedsiębiorstwem. Omawiany proces stanowi nieuniknioną konsekwencję wzrostu wielkości podmiotów oraz upowszechnienia formy przedsiębiorstwa kapitałowego.

Zobacz też

Uprawnienia firmy windykacyjnej

Firma windykacyjna nie może zbyt wiele, lecz wzbudza w dłużnikach całkiem odmienne przekonania. Często pracownicy firm windykacyjnych „zapominają się” i przywłaszczają sobie uprawnienia komornik, który przecież jest funkcjonariuszem publicznym i ma znacznie większe uprawnienia. Firma windykacyjna to normalne przedsiębiorstwo działające na postawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - nie są to urzędnicy, funkcjonariusze publiczni czy organy władzy. Warto o tym pamiętać.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: