Dokumenty Jak przechowywać dokumenty w domu?

Jak przechowywać dokumenty w domu?

-

Po co przechowywać rachunki i inne dokumenty?

Rachunki – przykładowo za media, faktury za zakup towaru czy usługi – są dokumentami dowodowymi. Oznacza to, że ewentualne reklamacje można składać wyłącznie w oparciu o te dokumenty. Jeżeli na przykład kupujemy w sklepie toster, którego gwarancja wynosi dwanaście miesięcy, a po sześciu miesiącach opiekacz się psuje, możemy go reklamować, ale wyłącznie wówczas, gdy posiadamy dowód zakupu w postaci paragonu lub faktury.

W odniesieniu do rachunków za media dodatkową korzyścią z ich gromadzenia jest możliwość porównywania wydatków i ewentualnego kontrolowania ich wysokości.

Jak należy przechowywać dokumenty?

Jak już zostało wskazane, dokumenty takie jak rachunki czy faktury warto zachowywać, gdyż może zaistnieć potrzeba sięgnięcia po nie. Zasadniczą zasadą, której należy przestrzegać przy przechowywaniu dokumentów, jest gromadzenie ich w jednym miejscu. Polecanym przez nas rozwiązaniem jest przygotowanie segregatora, w którym składane będą rachunki i faktury określonego rodzaju lub wydatki poniesione np. w danym miesiącu.

Sposoby organizowania dokumentów w segregatorach

Bardzo ważne jest, aby dokumenty przechowywane były w jednym miejscu (przykładowo w segregatorze), gdyż znacznie ułatwia to sięgnięcie do nich w razie potrzeby. Dokumenty mogą być organizowane w segregatorze na różne sposoby, z których najbardziej popularne są dwa: porządkowanie ze względu na rodzaj wydatków lub okres, w którym zostały poniesione.

Organizując dokumenty ze względu na rodzaj wydatków, osobno będą przechowywane rachunki i faktury dokumentujące wydatki poniesione za prąd, gaz, wodę, wydatki bieżące na jedzenie, odzież, leki oraz związane z wymianą sprzętu domowego, mebli. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość porównywania wydatków na określony cel w poszczególnych okresach.

Drugim sposobem gromadzenia rachunków i faktur w segregatorach jest ich łączne przechowywanie w koszulkach oznaczających poszczególne okresy np. miesięczne (wydatki czerwiec 2012). Korzyścią płynącą z tego sposobu porządkowania dokumentów jest łatwość odnalezienia rachunku za konkretny miesiąc.

A jak Wy przechowujecie dokumenty w domu? Opowiedzcie o tym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Dieta Dukana – przepisy Wielkanocne

Prawie każdy z nas był na diecie, jest na niej lub będzie. Trudno znaleźć odpowiednie rozwiązanie, na pewno potrzebujemy dużo ruchu, ale oprócz tego powinniśmy zmienić żywieniowe przyzwyczajenia. Jedną z diet do wypróbowania jest dieta dr Dukana. Polega ona nie na zakazie jedzenia wszystkiego, ale na wyeliminowaniu niektórych produktów na rzecz białka, którego w tej diecie jest pod dostatkiem.

Jak malować na porcelanie?

Malowanie na porcelanie jest bardzo podobne do malowania na szkle. Większość dostępnych na rynku farb dla hobbystów przeznaczonych do malowania na powierzchniach szklanych nadaje się również do malowania ceramiki, w tym porcelany.

Zobacz też

Jak wykonać masaż dłoni? Krok po kroku

Masaż wykonujemy po stronie dłoniowej i grzbietowej dłoni. Po stronie dłoniowej: mięśnie kłębika, mięśnie śródręcza, mięśnie kłębu i staw nadgarstkowy. Po stronie grzbietowej: stawy palców, mięśnie międzykostne i stawy śródręczne paliczkowe i staw nadgarstkowy.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: