Dokumenty Kiedy nie można podpisać umowy o dzieło?

Kiedy nie można podpisać umowy o dzieło?

-

Umowa o dzieło jest umową cywilnoprawną, regulowaną przez Kodeks Cywilny. Warto wiedzieć, że w tym przypadku nie mają zastosowania zapisy Kodeksu Pracy. W praktyce oznacza to, że od umowy o dzieło nie odprowadza się składek ZUS. Pracujący nie ma także prawa do korzystania z wielu świadczeń czy przywilejów gwarantowanych przez Kodeks Pracy. Umowa o dzieło wiążę się z tym, że przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do wypłaty wynagrodzenia. Należy pamiętać o określeniu celu umowy o dzieło, czyli powstanie rzeczy lub tworu niematerialnego.

Warto zaznaczyć, że elementem odróżniającym umowę o dzieło od innych form zatrudniania jest treść oraz rzeczywiste warunki wykonywania obowiązków dla pracodawcy. Oznacza to, że nie może ona mieć znamion umowy o pracę (takich jak kierownictwo, charakter zleconych czynności, wyznaczenie miejsca oraz czasu wykonywania pracy) czy umowy zlecenia. W takich sytuacjach zasadność zastosowania umowy o dzieło może zostać zakwestionowana.

Warto pamiętać, że umowa o dzieło jest umową rezultatu, a nie działania. W związku z tym powinno się ją zawierać w sytuacjach, związanych z powstaniem konkretnego, końcowego efektu (np. przygotowanie raportu). Nie wolno jej stosować, gdy realizowane zadania mają charakter czynności. Wtedy należy zastosować umowę o pracę lub umowę zlecenie. Reasumując, o tym, czy mamy do czynienia z umową o dzieło czy umową zlecenia, decyduje przedmiot umowy.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Pomysł na fajne zdjęcie

Dobrą metodą jest prowadzenie zwykłego notatnika, w którym będziemy zapisywali pomysły na nasze zdjęcia. Możemy tam zapisywać samą myśl przewodnią lub konkretne kadry. Tak naprawdę, zdjęcie powstaje dużo wcześniej nim wciśniemy spust migawki.

Markizy – przepis

Markizy to znane wszystkim kruche ciastka przełożone słodką, białą lub kakaową masą. Może nie uda się w domu osiągnąć smaku takich ciasteczek ze sklepu, ale za to jakąż mamy dowolność w wyborze rodzaju kruchego ciasta i masy do przełożenia piekąc markizy w domu.

Zobacz też

Jak uprawiać herbatę?

Uprawa herbaty nie należy łatwych. Jest ona dość pracochłonna i wymaga wiele cierpliwości z naszej strony. Jej uprawa w naszych warunkach może być nieco utrudniona. O wiele łatwiej jest wyhodować herbatę w domu lub na balkonie.

Pokarmy stałe w diecie niemowlęcia. ABC rozszerzania diety

Rozszerzanie diety to niezwykle ważny etap w życiu każdego niemowlęcia. Wprowadzanie pokarmów stałych pozwala bowiem nie tylko poznawać nowe...

Zastosowanie płytek ceramicznych Aparici Carpet

Tytułowy model płytek to bez wątpienia produkt wyjątkowy. To wynik efektownych przetarć stonowanych kolorów i metalizowanych, oryginalnych dodatków. Dzięki...

Może Cię zainteresuje: