Dokumenty Rodzaje umów o zakazie konkurencji

Rodzaje umów o zakazie konkurencji

-

Rodzaje umów o zakazie konkurencji:

– umowa o zakazie konkurencji obowiązująca w czasie trwania stosunku pracy – powinna być ona sporządzona na piśmie. Umowa o zakazie konkurencji może być sporządzona w trakcie jego trwania stosunku pracy lub podczas zatrudniania nowego pracownika. Jeśli chodzi o jego formę, to może to być część umowy o pracę lub osobny dokument. Warto wiedzieć, że w sytuacji, gdy pracownik złamie jej zapisy pracodawca może żądać od niego odszkodowania za poniesienie straty. Należy także liczyć się z tym, że złamanie tych zasad może zakończyć się zwolnieniem dyscyplinarnym dla pracownika;

– umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy – dotyczy to sytuacji, gdy pracownik miał dostęp do szczególnie cennych informacji, które ujawnienie może przynieść pracodawcy straty czy szkodę.Umowa powinna być zawarta na piśmie oraz składać się z następujących elementów: okresu obowiązywania zakazu oraz wysokości odszkodowania, jakie otrzyma były pracownik.

Zgodnie z Kodeksem Pracy nie powinno być ono niższe niż 25% wynagrodzenia otrzymanego przez niego przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych transzach lub jednorazowo. W sytuacji, gdy doszło do złamania porozumienia były zatrudniający może zażądać odszkodowania. Wiąże się to ze złożeniem pozwu do sądu pracy. Podobnie wygląda sytuacja, gdy pracownik nie akceptuje wysokości proponowanej rekompensaty finansowej.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Gdy dziecko nie chce się kąpać – co robić?

Kąpiel w życiu każdego dziecka powinna być przyjemną częścią dnia. Bywa jednak tak, że niestety nie dla każdego maluszka. Wiele dzieci nie lubi tej czynności, ponieważ jest dla niego nieatrakcyjna lub wręcz się czegoś przestraszyło. Nie da się ukryć, kąpać się trzeba. Dla zdrowia, dla własnej higieny, po to, by wyrobić w dziecku prawidłowe nawyki higieniczne. Bywa tak, że dla całej rodziny jest to najbardziej nieprzyjemny moment dnia.

Jak usunąć plamy z lakieru do paznokci?

Teoretycznie nie powinny się przydarzyć – pędzelki do lakieru do paznokci są dobrze przemyślane, nic z nich nie kapie. Ale z ręką na sercu – kto nigdy nie zabrudził niczego lakierem? O ile jednak zmycie go ze stołu czy ludzkiej skóry nie stanowi problemu, to plamy na materiale, tapicerce czy dywanie mogą przysporzyć ci niezłego bólu głowy. Jednak nie panikuj i dobierz odpowiednią metodę rozwiązania swojego problemu.

Zobacz też

Ćwiczenia na boczki

Wałeczki tłuszczu, wynurzające się ze spodni czy spódnicy, nikomu nie dodają uroku. Tzw. boczki pojawiają się, gdy ciało przybierze na wadze. Aby poprawić swoją sylwetkę i pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, ćwicz mięśnie boczne brzucha. Jednocześnie pamiętaj, że jeżeli chcesz, aby Twój brzuch wyglądał efektownie, powinnaś pracować nie tylko nad talią, ale nad wszystkimi mięśniami brzucha. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych ćwiczeń na boczki. Już 5 minut ćwiczeń dziennie przyniesie efekty.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: