Dokumenty Umowa barterowa - wzór

Umowa barterowa – wzór

-

Umowa barterowa, mimo że nieuregulowana wprost w przepisach kodeksu cywilnego, jest jednakże najstarszym typem umowy – charakterystycznym dla społeczeństw nie znających pieniądza. Najbardziej zbliżonym do barteru typem umowy wskazanym w kodeksie cywilnym jest umowa zamiany, która różni się tym od umowy sprzedaży, że zamiast zapłaty pojawia się obowiązek drugiej strony przeniesienia własności innej rzeczy lub prawa, usługi. Umowa barterowa zakłada ekwiwalentność świadczeń, lecz jednocześnie zakłada wymianę bezgotówkową, realizowaną w ten sposób, że strony uzgadniają wartość towarów lub usług i dążą do tego, żeby bilans był zerowy.

Wyjaśnienie istoty umowy barterowej (na tle interpretacji przepisów o umowie zamiany) można wskazać w Wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 3 lutego 2011 r. (I SA/Sz 768/2010;LexPolonica nr 2589821) zgodnie z którym: „przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się do przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Przeniesienie posiadania rzeczy wymagane jest w warunkach określonych w art. 155 § 2 k.c. jedynie do osiągnięcia skutku rzeczowego (przeniesienie własności), a nie do ważności samej umowy zamiany. Umowa zamiany jest ważna z chwilą jej zawarcia, kiedy strony umowy złożyły zobowiązanie do dokonania przeniesienia własności rzeczy. Jest to umowa konsensualna, odpłatna, wzajemna, w której świadczenia obu stron mają charakter niepieniężny.”

Także dla umowy barterowej ustawa nie przewiduje żadnej szczególnej formy – w praktyce obrotu zawiera się jednakże umowę pisemną. Znaczenie umowy barterowej jest wbrew pozorom bardzo duże, gdyż najbardziej doniosłe gospodarczo umowy zamiany (umowy barterowe) realizowane są pomiędzy profesjonalnymi podmiotami – w zakresie handlu międzynarodowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Mała głębia ostrości – jak ustawić?

Za pomocą głębi ostrości możemy skierować wzrok osoby oglądającej zdjęcia w miejsca, na które chcemy zwrócić jego uwagę. Naukowcy już dawno temu udowodnili, że ludzki wzrok podąża za ostrością, czyli oglądając zdjęcia instynktownie spoglądamy najpierw w kierunku elementów odwzorowanych ostro.

Anemia u dzieci – objawy, badania, leczenie

Anemia u dzieci pojawia się dość często, mimo troski rodziców o ich zdrowie. Anemia bardzo często nazywana jest również niedokrwistością i najczęściej jest wywoływana przez niedobory żelaza. Nierzadko choroba rozwija się przez długi czas skrycie i dopiero badanie krwi nie pozostawia żadnych złudzeń.

Zobacz też

Maseczki miodowe – przepisy

Miód już w starożytnej Grecji był uważany za „pokarm bogów”. W starożytnym Egipcie pszczoły były czczone jako łzy boga Ra. Miód traktowano tam jako kosmetyk i afrodyzjak, a także środek do balsamowania ciała. Królowa Kleopatra kąpała się w oślim mleku z miodem, co miało być przyczyną jej wielkiej urody. Rzymianie używali miodu do słodzenia ale też do konserwacji żywności. Przez wiele lat służył ludziom jako składnik o właściwościach słodzących i dodawany był do wypieków oraz przy produkcji napojów alkoholowych.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: