Dokumenty Umowa cesji - wzór

Umowa cesji – wzór

-

Umowę przelewu wierzytelności regulują przepisy art. 509 – 518 k.c. Przelew, uregulowany w art. 509 k.c., jako czynność prawna o skutkach rozporządzających jest jedynie sposobem przenoszenia wierzytelności. Różnice pomiędzy poszczególnymi postaciami przelewu zachodzą natomiast jedynie na płaszczyźnie zobowiązaniowej, czyli dotyczą umów zobowiązujących do dokonania cesji, podczas gdy sam przelew jest w każdym przypadku jednakowy i jako rozporządzenie zawsze wywiera takie same skutki. Zbywca rozporządza prawem na rzecz nabywcy, a przeniesienie wierzytelności ze zbywcy na nabywcę jest zasadniczym celem i skutkiem przelewu, niezależnie od innych celów. Cesja wierzytelności polega zatem na przeniesieniu wierzytelności z majątku zbywcy (cedenta) do majątku nabywcy (cesjonariusza).

Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew, cesja), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. I tak, zgodnie z Uchwałą Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 24 lutego 2011 r. (III CZP 134/2010; LexPolonica nr 2466525): „Wierzytelność o zapłatę wymagalnych świadczeń alimentacyjnych nie może być przedmiotem przelewu (art. 509 § 1 k.c.)”.

Ważnym jest, że wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. Poza umową cesji (przelewu) wierzytelności także umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia wierzytelności przenosi wierzytelność na nabywcę.

Dla zawarcia umowy cesji nie jest konieczne zachowanie szczególnej formy – za wyjątkiem sytuacji, gdy wierzytelność jest stwierdzona pismem – wówczas przelew tej wierzytelności powinien również zostać dokonany w tej samej formie.

Poprzedni artykułUmowa budowlana – wzór
Następny artykułUmowa zaliczki – wzór

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zapalenie pęcherzyka żółciowego – przyczyny, objawy, leczenie

Często ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego obserwuje się u osób, które już wcześniej miały dolegliwości ze strony pęcherzyka żółciowego, a wywołane one były kamicą żółciową. Pod tym pojęciem kryje się tworzenie kamieni, czyli złogów w obrębie tego narządu.

Dania wegetariańskie na przyjęcie

Sukces nie tkwi w doborze muzyki czy w specyficznej aranżacji miejsca. Organizując przyjęcie z udziałem wegetarian, musisz zadbać o odpowiednie menu. Alternatywa dla niejedzących mięsa gości nie musi być wcale skomplikowana i droga, a przy okazji mogą w niej także zasmakować pozostali goście.

Zobacz też

Hemoroidy – informacje

Żylaki odbytnicy, inaczej guzy krwawicze, występują w odbycie i najniższym odcinku odbytnicy. Niekiedy żyły ten nabrzmiewają, powodują swędzenie, wywołują ból, a nawet krwawią – wówczas mamy do czynienia z hemoroidami. Wewnętrznych guzów krwawiczych zazwyczaj nie widać gołym okiem, ponieważ są ukryte głęboko wewnątrz odbytnicy. Zdarza się jednak niekiedy, że wypadają na zewnątrz, a wówczas jawią się jako różowe, bolesne guzki, które po jakimś czasie mogą cofnąć się z powrotem do odbytnicy. Zewnętrzne guzy krwawiczne znajdują się na zewnątrz odbytu i wywołują ból. Nieleczone hemoroidy mogą być przyczyną rata jelita grubego, dlatego nigdy nie należy bagatelizować krwawienia z odbytu.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: