Dokumenty Umowa darowizny pojazdu - wzór

Umowa darowizny pojazdu – wzór

-

Przez umowę darowizny, w rozumieniu przepisu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Umowa darowizny jest bardzo popularnym typem umowy – każde wręczenie prezentu przyjacielowi z okazji urodzin jest faktycznie darowizną, gdyż darczyńca zmierza do wzbogacenia obdarowanego kosztem swego majątku, kupując prezent i wręczając go innej osobie nieodpłatnie.

Umowa darowizny powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego – ale w praktyce przecież podarowanie komuś pewnej rzeczy oznacza, że ta rzecz staje się własnością obdarowanego. Wynika to ze zdania drugiego wskazanego powyżej przepisu, zgodnie z którym umowa darowizny zawarta bez zachowania formy aktu notarialnego staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

Jedynie w przypadku darowizny nieruchomości dla ważnego przeniesienia własności nieruchomości wymagane jest zachowanie formy aktu notarialnego –  gdyż przepisy o przeniesieniu własności nieruchomości (działki, mieszkania, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu) ze względu na przedmiot darowizny wymagają zachowania tej szczególnej formy dla oświadczeń obu stron. Co ciekawe, darowiznę można odwołać – regulują to przepisy 896 – 898 k.c.

Poprzedni artykułUmowa zlecenie – wzór
Następny artykułUmowa o dzieło – wzór

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Sztuka przemawiania

A teraz będę mówić o mówieniu podczas omawiania przemówienia mową. Ale o co chodzi? Chodzi o to, żeby przemawiający wiedział co mówi, do kogo mówi i po co mówi. Jeśli tego nie wie, to może przestać mówić.

Leczenie bezsenności

Coraz więcej osób cierpi na bezsenność. Wygląda na to, że stała się ona jedną z chorób cywilizacyjnych. Od czego zależy jakość snu i jak sobie radzić z bezsennością?

Zobacz też

Nowe stawki VAT – 2011

Od prawie dwóch miesięcy obowiązuje w Polsce wprowadzona przez rząd zmiana stawek podatku VAT. Zmiana ma miejsce, ponieważ upłynął okres preferencyjnych stawek podatku wynegocjowanych w 2007 roku z Unią Europejską. Według Ministerstwa Finansów podwyżka pokryje wkład na inwestycje strukturalne, który jest niezbędny do uzyskania unijnych dotacji.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: