Dokumenty Umowa dzierżawy nieruchomości - wzór

Umowa dzierżawy nieruchomości – wzór

-

Umowa dzierżawy najczęściej dotyczy wydzierżawienia gruntów rolnych – jednakże wydzierżawić można prawa (np. udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością) oraz rzeczy ruchome – np. samochód, ciągnik rolniczy wraz z urządzeniami, ciągnik siodłowy itp. Zgodnie z art. 693 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

Dzierżawa tym różni się od najmu, że rzecz wydzierżawiona może być przez dzierżawcę nie tylko wykorzystywana – lecz dzierżawca ma prawo pobierać pożytki, jakie ta rzecz przynosi. Pożytki należy definiować zgodnie z art. 53 oraz 54 kodeksu cywilnego, i tak: pożytkami gruntów rolnych są płody rolne, dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego – np. wynagrodzenie za usługi przewozowe świadczone wydzierżawionym ciągnikiem siodłowym, oraz dochody, które prawo przynosi zgodnie ze swym społeczno-gospodarczym przeznaczeniem – np. dochód z dzierżawy przedsiębiorstwa, udziałów w spółce z o.o.

Umowa dzierżawy nieruchomości zawarta na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie, w przeciwnym wypadku (w razie nie zachowania tej formy) uważa się, że umowa dzierżawy została zawarta na czas nieoznaczony – uregulowanie to wynika z art. 660 k.c. (przepis o najmie), który stosuje się odpowiednio do umów dzierżawy w oparciu o art. 694 k.c. (gdyż przepisy o umowie dzierżawy nie wskazują wprost formy zawarcia umowy).

Poprzedni artykułUmowa o dzieło – wzór
Następny artykułPorozumienie stron – wzór

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zupa czosnkowa – przepis

Czosnek używany jest w wielu kuchniach. Nam najbardziej kojarzy się z aromatyczną kuchnią śródziemnomorską. Jego intensywny zapach nadaje potrawom niezwykłego smaku, co niewątpliwie wzbogaca nasze doznania kulinarne.

Wypadek z udziałem motocyklisty – co robić?

Wypadki motocyklowe to dość specyficzne zdarzenia na drogach publicznych, dlatego że kierowcy są stosunkowo słabo chronieni przed urazami. Człowiek w takim wypadku może polegać jedynie na kasku i dobrym stroju motocyklowym, co powinno zachęcić wszystkich do zakupu możliwie jak najbezpieczniejszego sprzętu. Taka ochrona najczęściej jednak powoduje, że motocykliści są najczęściej mocno poturbowani w przypadku poważniejszego wypadku.

Zobacz też

Rola ojca w wychowaniu

Rola matki w wychowaniu dziecka jest niepodważalnie ważna. Otacza je ona opieką i troską, daje matczyne ciepło. Jaka jest natomiast rola ojca? Czy w dalszym ciągu utrzymuje się pogląd, że jego głównym zadaniem jest zapewnianie stabilizacji finansowej, nie zaś branie czynnego udziału w wychowaniu potomka?

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: