Dokumenty Umowa kupna-sprzedaży garażu - wzór

Umowa kupna-sprzedaży garażu – wzór

-

Najczęstszą sytuacją w miastach jest posadowienie garażu na gruncie należącym do gminy. Garaż może być budynkiem murowanym – lub popularnym blaszakiem, posadowionym na betonowym fundamencie. Zaznaczam, że sprzedaż garażu może zostać dokonana jako normalna sprzedaż nieruchomości (gdy działka, na której garaż został posadowiony jest własnością sprzedającego) lub ruchomość – w przypadku, gdy garaż typu blaszak został oddzielony od fundamentu. Prezentowany wzór umowy przedstawia bardziej skomplikowaną sytuację.

Do przeniesienia prawa użytkowania wieczystego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące przeniesienia własności nieruchomości – zatem umowa sprzedaży garażu posadowionym na gruncie należącym do gminny, do którego przysługuje nam prawo użytkowania wieczystego, musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego zakłada, że przedmiotem umowy nie jest nieruchomość – lecz prawo jej użytkowania. Właścicielem nieruchomości nie jest osoba wskazana w poniższej umowie, lecz gmina. Co ciekawe umowa taka w pewnych przypadkach może zostać zawarta pod warunkiem zawieszającym, co wynika z przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. W przypadku sprzedaży prawa użytkowania wieczystego przez dotychczasowego użytkownika – gmina ma prawo jako pierwsza wykupić tę nieruchomość, o ile spełnia ona pewne wskazane ustawą kryteria oraz jest niezabudowana – w zakresie szczegółowego katalogu odsyłam do art. 109 Ustawy o gospodarce nieruchomościami. Reasumując, należy do kwestii zabudowy nieruchomości podejść funkcjonalnie. Istnienie budynku na nieruchomości, zgodnie z prawem, spowoduje wyłączenie prawa pierwokupu. Istnienie innych obiektów budowlanych wymaga każdorazowo analizy ich rodzaju, miejsca położenia, powierzchni nieruchomości itp.

Powyższe przepisy nie znajdą w tym zakresie zastosowania, gdyż w moim przekonaniu blaszak posadowiony na fundamencie betonowym oznacza, że nieruchomość jest zabudowana – co wyłącza uprawnienie gminy do skorzystania z prawa pierwokupu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Certyfikat ECDL – co to jest, co daje?

ECDL, czyli Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych (ECDL - European Computer Driving Licence) jest poświadczeniem posiadanych umiejętności w zakresie użytkowania komputera oraz korzystania z różnych programów na określonym poziomie. Do najbardziej popularnych należą certyfikaty potwierdzające znajomość aplikacji Word, Excel, PowerPoint czy baz danych. Ów certyfikat uznawany we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej często bywa nazywany komputerowym prawem jazdy.

Gulasz wołowy z piwem – przepis

Do wykonania gulaszy wołowego z piwem

Zobacz też

Jak prowadzić zajęcia z przedszkolakami?

Przedszkolak to mały człowiek, bardzo wrażliwy i ciekawy otaczającego go świata. Prowadzenie zajęć z nimi wymaga posiadania wielu umiejętności o charakterze komunikacyjnym oraz dydaktycznym. I przede wszystkim dzieci trzeba lubić.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: