Dokumenty Umowa kupna-sprzedaży mieszkania - wzór

Umowa kupna-sprzedaży mieszkania – wzór

-

Umowa sprzedaży mieszkania (rozumiana jako sprzedaż wyodrębnionego lokalu mieszkalnego) jak również umowa sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego – pod rygorem nieważności. W przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność ważnym aspektem takiej umowy jest wskazanie w umowie jaki udział w nieruchomości „wspólnej” – w budynku z reguły wielorodzinnym – związany jest z danym lokalem. Od tego zależą późniejsze opłaty nabywcy lokalu, uiszczane na rzecz utrzymania wspólnej części nieruchomości (remontów, oświetlenia na klatkach schodowych, konserwacji windy itp.).

Ponadto – kolejnym istotnym aspektem – jest określenie, czy z własnością mieszkania związane jest prawo użytkowania wieczystego gruntu na którym stoi budynek w którym znajduje się sprzedawane mieszkanie, ewentualnie – udział we własności tej nieruchomości – ma to wpływ na wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego lub wysokość podatku od nieruchomości.

Dla zabezpieczenia wykonania umowy strony tej umowy mogą w akcie notarialnym w oparciu o art. 777 § 1 pkt. 4 k.p.c. poddać się wprost egzekucji z aktu notarialnego – w praktyce ma to znaczenie dla przyspieszenia egzekucji roszczeń stron, gdyż nie muszą one występować z pozwem o zapłatę czy wydanie nieruchomości do sądu, lecz wystarczy, gdy złożą wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu w zakresie określonego punktu – a następnie złożą wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika. Powyższa forma zabezpieczenia przyspiesza egzekucję należności – strony pomijają długie postępowanie sądowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Quiche ze szpinakiem i marchewką – przepis

Jeśli ktoś nie spotkał się nigdy z takim daniem jak quiche, warto wyjaśnić, że jest to rodzaj nadziewanego warzywami i „sosem” jajeczno-śmietanowym ciasta. Ciasto jest kruche i wyborne. Dziś polecamy jego wersję z marchewką i szpinakiem.

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Kiedy klient przestaje sobie radzić z posiadanymi kredytami, bo ma ich kilka, albo kilkanaście, bardzo często różne instytucje finansowe podsuwają mu kredyt konsolidacyjny. W swoim założeniu bardzo korzystny - zamienia wszystkie posiadane kredyty na jeden z niższą ratą. Zasada bardzo szlachetna, ale przyjrzyjmy się dokładnie sytuacjom, kiedy taka operacja jest na prawdę korzystna finansowo.

Zobacz też

Współpraca firm z podmiotami ES

Jeśli chodzi o współpracę organizacji pozarządowych z firmami w ramach odpowiedzialnego biznesu (CSR), to z przeprowadzonych badań wynika, że trzeci sektor rzadko korzysta z tej możliwości. Najczęstszymi formami są przekazywanie darowizn na rzecz podmiotów ekonomii społecznej oraz sponsoring określonych przedsięwzięć. Reasumując, w Polsce jest to niewykorzystana przez organizacje pozarządowe nisza.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: