Dokumenty Umowa kupna-sprzedaży nieruchomości - wzór

Umowa kupna-sprzedaży nieruchomości – wzór

-

Umowa sprzedaży nieruchomości powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego – pod rygorem nieważności. Przed sporządzeniem takiej umowy konieczne jest zapoznanie się z dokumentacją dotyczącą nieruchomości – należy przeanalizować, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką, sprawdzić, czy sprzedaży dokonuje osoba będąca właścicielem nieruchomości, jakie jest przeznaczenie nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Przeznaczenie nieruchomości jest bardzo istotnym aspektem, gdyż np. zakup działki budowlanej na terenie zalewowym jest nieekonomiczne – ryzyko powodzi uniemożliwia wybudowanie na takiej działce domu.

Warto sprawdzić, czy przedstawione przez właściciela działki dokumenty są aktualne – zwłaszcza w zakresie powierzchni nieruchomości, jej uzbrojenia oraz przeznaczenia. Jeżeli chcemy nabyć działkę budowlaną pod budowę domu – upewnijmy się, że ma ona zapewniony dostęp do drogi publicznej – czy to przez ustanowioną służebność drogi konicznej, czy też z zakupem działki powinniśmy kupić udział w drodze wewnętrznej prowadzącej do tej działki. Brak uregulowanego prawnie dojazdu (nawet, jeżeli faktycznie jest możliwość dojechania do nieruchomości) uniemożliwi budowę domu na działce – nie otrzymamy pozwolenia na budowę. Ponadto, warto upewnić się, że na działce nie ma urządzeń przesyłowych – stacja transformatorowa na działce budowlanej uniemożliwia budowę domu. Poniżej typowy wzór umowy sprzedaży nieruchomości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co jest lepsze do gier – komputer czy laptop?

Takie pytanie zadaje sobie każdy amator gier. Zanim jednak zdecyduje się kupić odpowiedni sprzęt, powinien przeanalizować kilka czynników. A zatem:

Co można odliczyć na podstawie ulgi rehabilitacyjnej?

Ulga rehabilitacyjna jest przeznaczona dla osób niepełnosprawnych lub dla posiadających na utrzymaniu osoby niepełnosprawne. Ulga ta daje możliwość pomniejszenia dochodu o wydatki rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych poniesionych przez niepełnosprawnego lub osobę, która się opiekowała niepełnosprawnym.

Zobacz też

Decoupage – jak zrobić?

Wiele osób, które nie interesują się tematyk artystycznego ozdobienia paznokci nie wie, iż mnogość ich upiększania może przywrócić o zawrót głowy. Jedną z takich interesujących technik jest decoupage.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: