Dokumenty Umowa licencyjna - wzór

Umowa licencyjna – wzór

-

Umowa licencyjna została uregulowana w Ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z treścią przepisów zawartych w ww. ustawie, umowa licencyjna zasadniczo uprawnia do korzystania z utworu w okresie pięciu lat na terytorium państwa, w którym licencjobiorca ma swoją siedzibę, chyba, że w umowie postanowiono inaczej – co oznacza, że postanowienia w zakresie trwania licencji można modyfikować (po upływie 5 lat licencję uważa się za udzieloną na czas nieoznaczony, chyba, że w umowie strony wskazały inny czas). Umowa licencyjna dotyczy np. projektu strony internetowej stworzonego przez grafika komputerowego, programów komputerowych, artykułów prasowych itp.

Zgodnie z art. 67 wskazanej ustawy, licencji może udzielić twórca utworu. Elementami istotnymi, jakie powinny znaleźć się w każdej umowie licencyjnej jest: wymienienie pól eksploatacji z określeniem zakresu, miejsca i czasu korzystania z utworu. Licencja może mieć charakter wyłączny – wówczas zastrzega wyłączność korzystania z utworu w określony sposób (np. na rzecz tyko jednej osoby) lub niewyłączny – wtedy nie ogranicza udzielenia przez twórcę upoważnienia innym osobom do korzystania z utworu na tym samym polu eksploatacji. Ważnym jest, że zgodnie z art. 67 ust. 5 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych umowa licencyjna wyłączna wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Licencjobiorca nie może udzielić sublicencji innym osobom (nie może upoważnić innej osoby do korzystania z utworu w zakresie uzyskanej przez licencjobiorcę licencji) – chyba, że w umowie znajduje się wyraźny zapis zezwalający na udzielenie sublicencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Niedokrwistość z niedoboru żelaza – objawy, morfologia

Pod pojęciem niedokrwistości rozumiemy obniżenie we krwi stężenia hemoglobiny, hematokrytu oraz liczby erytrocytów, czyli krwinek czerwonych. Takie zmiany patologiczne często wywołują występowanie u pacjenta licznych objawów klinicznych.

Glazurowana marchewka – przepis

Cóż to takiego są glazurowane marchewki? Glazurowanie to po prostu nadawanie połysku. Ta technika kulinarna odnosi się do mięs, ciast i warzyw, które smaruje się w czasie obróbki choćby miodem bądź cukrem z wodą. Warzywa, w tym marchewkę, gotuje się powoli z masłem i cukrem bądź miodem.

Zobacz też

Jakie wybrać spódnice dla puszystych?

Wiosną i latem zaczyna się sezon na spódnice. Stąd dobrze jest już pomyśleć o tym, jaki będzie odpowiedni fason dla naszej figury i wybrać modną spódnice dla siebie.

Pokarmy stałe w diecie niemowlęcia. ABC rozszerzania diety

Rozszerzanie diety to niezwykle ważny etap w życiu każdego niemowlęcia. Wprowadzanie pokarmów stałych pozwala bowiem nie tylko poznawać nowe...

Zastosowanie płytek ceramicznych Aparici Carpet

Tytułowy model płytek to bez wątpienia produkt wyjątkowy. To wynik efektownych przetarć stonowanych kolorów i metalizowanych, oryginalnych dodatków. Dzięki...

Może Cię zainteresuje: