Dokumenty Umowa lojalnościowa - wzór

Umowa lojalnościowa – wzór

-

Umowa lojalnościowa jest umową, jaką może zawrzeć pracodawca z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe. Zgodnie z art. 103(4) § 1 Kodeksu pracy umowa lojalnościowa określa wzajemne prawa i obowiązki stron w związku z faktem, że pracownik zamierza podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Umowa powinna zostać zawarta w formie pisemnej.

W świetle § 1 wskazanego przepisu zawarcie umowy lojalnościowej wydaje się obligatoryjne, lecz z treści § 3 art. 103 (4) kodeksu pracy wynika, że zawarcie takiej umowy stanowi raczej uprawnienie stron – które w szczególności mają chronić interes pracodawcy w ten sposób, że umowa lojalnościowa zobowiąże pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. W zamian za pozostanie w zatrudnieniu po zakończeniu szkolenia pracownik zyskuje uprawnienia fakultatywne związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych – zwłaszcza zaś urlopy szkoleniowe w wysokości wyższej niż ustawowe, zwolnienia z pracy. Niejednokrotnie pracodawca opłaca szkolenie pracownika – stąd też chciałby, aby inwestycja w kwalifikacje zawodowe podwładnego zwróciła się w przyszłości.

Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Przysługujące pracownikowi uprawnienia nie są uzależnione ani od stażu pracy u danego pracodawcy, ani od spełnienia innych warunków. Pracownik, który nie wywiąże się z obowiązków nałożonych umową lojalnościową – zwłaszcza zaś wypowie stosunek pracy po zakończeniu szkolenia lub zaprzestanie bez żadnego powodu udziału w szkoleniu nie kończąc go – jest z mocy ustawy zobowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na ten cel z tytułu dodatkowych świadczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Błąd we wniosku o założenie spółki z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to najpowszechniejsza forma spółki kapitałowej. Spółka z o.o. posiada osobowość prawną i podlega regulacjom Kodeksu spółek handlowych. Dla założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością konieczne jest dokonanie rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Na czym polega rejestracja spółki z o.o. i jakie są konsekwencje nieprawidłowego złożenia wniosku podczas tej rejestracji? Przedstawiamy kluczowe zagadnienia.

Jak rozmawiać o antykoncepcji?

Niezbędnym warunkiem udanego seksu jest dbałość o antykoncepcję. Tylko świadomość pełnego zabezpieczenia może nam dać możliwość prawdziwego relaksu w łóżku. Jak jednak ustalić z partnerem, który rodzaj antykoncepcji będzie dla nas najbardziej odpowiedni?

Zobacz też

Final Fantasy Tactics – jak zdobyć Javelin?

Javelin to nazwa dwóch broni (lancy) – najsłabszej (którą można kupić w sklepie na początku gry) oraz najsilniejszej. Nas interesuje najsilniejsza lanca w grze, dlatego poniżej sposób na jej zdobycie – metoda ta działa zarówno w wersji na Playstation, jak i Playstation Portable.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: