Dokumenty Umowa najmu lokalu mieszkalnego - wzór

Umowa najmu lokalu mieszkalnego – wzór

-

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Powyższe elementy muszą zostać zawarte w umowie.

Umowa powinna określać przedmiot najmu (opis mieszkania, jego powierzchnia, wyposażenie itp.), cenę czynszu, czas trwania najmu – oraz dodatkowo, w zależności od potrzeb – obowiązek zapłaty kaucji, zgodę lub zakaz podnajmowania lokalu, ilość osób, które mogą mieszkać z najemcą,  sposób regulowania opłat za media.

Teoretycznie umowa najmu nie musi mieć formy pisemnej – lecz zgodnie z art. 660 Kodeksu cywilnego stanowi, iż umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy poczytuje się umowę za zawartą na czas nie oznaczony – co ma znaczenie dla okresów wypowiedzenia umowy najmu.

Należy wskazać, że zgodnie z art. 672 k.c. zwłoka najemcy z zapłatą czynszu, co najmniej za dwa pełne okresy płatności, skutkuje tym, że wynajmujący ma prawo wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jaka kara za oczernianie, pomówienie?

Karą za oczernianie lub pomówienie zgodnie z Kodeksem karnym będzie kara grzywny lub ograniczenia wolności.

Jak wybrać i wymienić oponę w motocyklu?

Dobór opon motocyklowych może okazać się niełatwą sprawa, jeśli nie wiemy, jakie opony zaleca producent. Tego typu informacje powinny znaleźć się w książeczce użytkownika pojazdu i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie się do zawartych informacji, jeśli nie posiadamy takiej książeczki, można spróbować wyszukać takie informacje w internecie. Czym się kierować jeśli takich informacji nie ma, lub zwyczajnie chcemy zmienić opony na inne? Przede wszystkim typ opony określa oczywiście typ motocykla, zwykle od tego zaczyna się przeglądanie katalogów motocyklowych. Wyjątkiem może być motocykl typu supermoto, gdzie do terenowych motocykli dopasowuje się zwykłe szosowe opony. Tutaj należy kierować się dalszymi informacjami o oponie.

Zobacz też

Piersi z kurczaka – przepisy

Piersi z kurczaka to stosunkowo niedroga i bardzo smaczna podstawa niejednego posiłku. Stąd tak dużo pomysłów na ich przyrządzenie. Najpopularniejsze z nich to piersi z kurczaka smażone w panierce, kotlety de volaille, zapiekane piersi z kurczaka z dodatkiem ziół, makaron z kurczakiem, sałatki czy grillowane piersi z kurczaka. Każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Poniżej kilka najpopularniejszych i atrakcyjnych przepisów.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: