Dokumenty Umowa najmu mieszkania - wzór

Umowa najmu mieszkania – wzór

-

Jeżeli przejściowo nie korzystamy z mieszkania i chcielibyśmy je wynająć mamy do czynienia z najmem okazjonalnym. Gdy mamy już zainteresowaną osobę przystępujemy do sporządzania umowy.

Co powinno znaleźć się w umowie najmu?
1. Dzień i miejsce zawarcia umowy;
2. Strony umowy najmu: właściciel mieszkania i najemca wymienieni (imiona, nazwiska, adresy oraz numery ich dowodów osobistych i NIP);
3. Opis przedmiotu najmu: adres mieszkania, status prawny, powierzchnia lokalu, jeśli jest – garaż lub miejsce parkingowe;
4. Wysokość czynszu oraz inne opłaty związane z użytkowaniem mieszkania;
5. Termin i sposób zapłaty (przelew lub gotówka, czynsz płatny do umówionego dnia miesiąca);
6. Opłaty wynikające z eksploatacji mieszkania: energia, woda, gaz, telefon – wskazany jest odczyt liczników;
7. Ustalenie czy najemca będzie sam regulował opłaty;
8. Jeżeli wynajmujący chciałby podnająć np. jeden pokój – musi być to uzgodnione i zapisane w umowie najmu;
9. W umowie powinien zostać dokładnie określony czas trwania najmu lokalu;
10. Osoba wynajmująca mieszkanie czasami wymaga wpłacenia przez najemcę kaucji. Umownie jest to kwota w wysokości trzykrotności czynszu. Jest ona zwracana wynajmującemu w momencie końca najmu.
11. Właściciel lokalu może podnieść czynsz, ale nie więcej niż 10% rocznie (informacja musi być zawarta w umowie);
12. Pamiętaj, że umowa o najem okazjonalny powinna być zgłoszona w urzędzie skarbowym;
13. Najemca powinien utrzymywać lokal w odpowiednim stanie technicznym oraz przestrzegać regulaminu porządku domowego;
14. Umowa powinna zawierać podpisy obu stron.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zielony makijaż oczu – krok po kroku

W miejskim zgiełku tęsknimy za czystym powietrzem, dziką przyrodą i przede wszystkim spokojem. Przyjemnie jest zamknąć oczy i pomyśleć o kojącym widoku szumiącego, zielonego lasu. Ale jeśli wyjazd na weekend w góry musi poczekać, możemy zafundować sobie na pocieszenie piękny makijaż w kolorach zieleni. Może nie będzie to tak samo przyjemne, ale skutecznie poprawi nam nastrój.

Koktajl bananowy – przepis

Wszystkie właściwie koktajle, czasami nazywane z angielska shake'ami, są pyszne. Można je zrobić z większości owoców, a są także te nieowocowe – czekoladowe, kakaowe, waniliowe itd. Wśród owocowych koktajli zupełnym hitem jest koktajl z bananów. Banany mają wyrazisty, nieco kremowy smak, który perfekcyjnie łączy się z mlekiem i wieloma dodatkami.

Zobacz też

Rozwój, szkolenie umiejętności przywódczych

Szkolenia dla przywódców biznesowych przeznaczone są dla wszystkich tych, którzy w swojej pracy pełnią role zarządzających ludźmi. Kadra kierownicza, menedżerowie różnych szczebli, liderzy, koordynatorzy projektów czy osoby zajmujące się coachingiem stanowią grupę docelową takich zajęć. Jak szkolić przywódców? Czego powinni się oni nauczyć, jakie praktyczne umiejętności muszą posiąść, by swoje zadania realizować efektywnie lub jeszcze bardziej skutecznie?

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: