Dokumenty Umowa najmu sprzętu budowlanego - wzór

Umowa najmu sprzętu budowlanego – wzór

-

Inaczej: umowa wypożyczenia – jest w rzeczywistości umową najmu, do wykładni zawartych w niej postanowień i uzgodnień między stronami stosuje się zatem przepisy kodeksu cywilnego regulujące umowę najmu. Celem umowy wypożyczenia jest korzystanie z cudzej rzeczy (używanie jej przez czas oznaczony) w zamian za wynagrodzenie ustalone w umowie. Po zakończeniu umowy – rzecz wypożyczona zostaje zwrócona wypożyczającemu. Zwrócona rzecz powinna być wydana wypożyczającemu w stanie tzw. „niepogorszonym” – zatem za jej zniszczenie odpowiada wypożyczający. Normalne zużycie rzeczy wynikające z używania rzeczy nie obciąża wypożyczającego – gdy rzecz była użytkowana prawidłowo i zgodnie z przeznaczeniem (instrukcją). Umowy wypożyczenia dotyczą najczęściej samochodów czy sprzętu np. budowlanego (rusztowań, dźwigów, podestów itp.). Wówczas wypożyczający może (i zastrzega), że osoba korzystająca ze sprzętu czy pojazdu musi mieć przewidziane prawem uprawnienia. Zazwyczaj w chwili przekazania sprzętu do używania – jak i przy jej zwrocie wypożyczającemu sporządzany jest protokół zdawczo-odbiorczy stanowiący załącznik do umowy.

Wypożyczający urządzenie powinien używać je zgodnie z jego przeznaczeniem – najczęściej zgodnie z dostarczoną instrukcją użytkowania urządzenia. Ponadto, wypożyczający rzecz powinien liczyć się z tym, że będzie musiał podnosić poza wynagrodzeniem dla wypożyczającego koszty związane z korzystaniem z rzeczy – koszt paliwa, prądu itp. W umowie można zobowiązać wynajmującego (wypożyczającego) do ubezpieczenia sprzętu czy urządzeń stanowiących przedmiot umowy.

Ponadto, w umowie wypożyczenia istotne są postanowienia regulujące możliwość wypowiedzenia umowy bez zachowania okresów wypowiedzenia – w sytuacji zaistnienia tzw. „ważnych przyczyn”. Taką przyczyną może być wada wypożyczonej rzeczy, która uniemożliwia korzystanie z niej – lub na skutek nieprawidłowego użytkowania przez poprzedniego wypożyczającego wady ujawniły się w trakcie korzystania z rzeczy. Warto w takim wypadku (zwłaszcza w umowie wypożyczenia sprzętu i urządzeń budowlanych) zawrzeć postanowienia dotyczące dostarczenia w szybkim terminie przez wypożyczającego rzeczy lub urządzenia wolnego od wad lub określenie zasady naprawy takiej rzeczy.

Poprzedni artykułUmowa barterowa – wzór
Następny artykułUmowa komisu – wzór

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kredyt mieszkaniowy a umowa na czas określony

Trudno zaprzeczyć, że osoby zatrudnione na podstawie bezterminowych umów o pracę są najlepiej postrzegane przez kredytodawców. Wiąże się to z faktem, że taka forma zatrudnienia stanowi najlepszą gwarancję stałych dochodów klienta. Niestety nie wszyscy pracownicy mogą liczyć na taką formę zatrudnienia. Pracodawcy bardzo często stosują umowy na czas określony jako swoisty okres próbny dla pracownika. Rodzime prawo co do zasady zezwala na dwukrotne zawarcie umowy na czas określony (patrz artykuł 25 §1 ustawy kodeks pracy z dnia 26 czerwca 1974 roku - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141). Takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane rozwiązanie w przypadku, gdy oczekiwania co do przyszłej kondycji finansowej zakładu pracy nie są zbyt optymistyczne.

Counselling – co to jest, co znaczy, jak wykorzystać go w pracy?

Counselling w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza poradnictwo. Termin ten możemy odnaleźć zarówno na gruncie psychologii, jak i zarządzania zasobami ludzkimi. Mówimy wtedy o counsellingu w miejscu pracy lub dla pracowników W psychologii counselling jest opozycją dla psychoterapii. Polega na niesieniu pomocy w rozwiązywaniu kryzysów lub bywa drogowskazem na ścieżce samorealizacji.

Zobacz też

Szkockie kedgeree – przepis

Nikt dokładnie nie wie, skąd wzięło się kedgeree. Jedni twierdzą, że to danie szkockie, które wraz z brytyjskimi kolonialistami zawędrowało do Indii, inni, że było dokładnie odwrotnie. Tak czy owak, potrawa warta jest nie tylko analizy historycznej, ale przede wszystkim spróbowania.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: