Dokumenty Umowa o dzieło - wzór

Umowa o dzieło – wzór

-

Umowa o dzieło jest umową rezultatu, w przeciwieństwie do umowy zlecenia czy innych umów o świadczenie usług. Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym w judykaturze: „W odróżnieniu od umowy o świadczenie usług (zlecenie), umowa o dzieło wymaga, by starania przyjmującego zamówienie doprowadziły do konkretnego, w przyszłości indywidualnie oznaczonego rezultatu. Umowa zlecenia nie akcentuje tego rezultatu jako koniecznego do osiągnięcia, nie wynik zatem, lecz starania w celu osiągnięcia tego wyniku, są elementem wyróżniającym dla umowy zlecenia, to jest przedmiotowo istotnym”*. Zawarcie umowy o dzieło nie wymaga żadnej szczególnej formy, najczęściej jednak w obrocie umowę o dzieło zawiera się w formie pisemnej – dla celów dowodowych. Umową o dzieło, do której stosuje się przepisy art. 627 – 646 Kodeksu cywilnego jest przykładowo: umowa o wykonanie sukni ślubnej, umowa o wykonanie strony internetowej, umowa o wykonanie operatu szacunkowego, umowa o wykonanie projektu architektonicznego budynku itp. W umowie o dzieło koniecznie należy dokładnie określić wynagrodzenie lub sposób jego wyliczenia. W przypadku, gdy zasady wynagradzania nie zostały w umowie wskazane przyjmuje się, zgodnie z art. 628 § 1 k.c., że strony umowy miały na myśli zwykłe wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju.

Co ciekawe, na co zwłaszcza należy uważać zawierając umowę o dzieło, jeżeli w umowie strony umówiły się o wynagrodzenie ryczałtowe, przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, chociażby w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac. Jest to przepis o tyle niekorzystny, że nie uwzględnia nieraz wysokich kosztów materiałów na wykonanie dzieła, a żądanie podwyższenia wynagrodzenia z tego powodu zgłoszone przez wykonawcę może być dochodzone jedynie przed sądem.

* Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 19 lutego 2013 r. (III AUa 907/2012; LexPolonica nr 5155054).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Koszty wcześniejszej spłaty kredytu

Podpisując umowę kredytową zobowiązujemy się nie tylko do spłaty pożyczonej kwoty wraz z odsetkami, prowizją itd., ale również do dokonania tego w określonym czasie, wyznaczającym nam harmonogram rat. Kiedy chcemy spłacić kredyt w całości przed końcem umowy, będziemy musieli liczyć się z dodatkowymi kosztami tak, jak dzieje się to w przypadku niedotrzymania warunków każdego innego kontraktu.

Rodzaje e-marketingu

Pierwsza pełnoprawna, graficzna reklama w Internecie, która prowadziła do strony firmy AT&T, pojawiła się w USA w 1994 roku. To był przełom w reklamie. Wcześniej stosowano odnośniki tekstowe, bo przeglądarki nie potrafiły obsłużyć plików graficznych. Ponadto ze względu na niskie początkowo prędkości przesyłu, reklamy graficzne również były mało skomplikowane i niezbyt efektowne. Miały postać prostych, niewielkich gifów, z dwóch lub trzech klatek, najwyżej w 16 kolorach. A na dodatek odbiorców reklamy było jak na lekarstwo, bo dostęp do Internetu nie był wtedy tak powszechny jak dziś.

Zobacz też

Kieliszki do wina – jak je wybierać?

Kiedy planujesz dopełnić kolację butelką wina pamiętaj, że nie tylko wybór wina stanowi sztukę, ale również dobór kieliszków, w jakich podasz wino. Wybór jest ogromny. Szklanki do wina maja różne kształty i wielkości, różnią się też wzorem, materiałem z jakiego są wykonane i kolorem. Jak wybrać, spośród różnorodności, odpowiednie kieliszki do wina?

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: