Dokumenty Umowa o pracę na czas nieokreślony - wzór

Umowa o pracę na czas nieokreślony – wzór

-

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest niezwykle pożądana przez pracowników, gdyż gwarantuje stabilność zatrudnienia, zaś możliwość jej rozwiązania jest ograniczona stosunkowo długim okresem wypowiedzenia. Umowa o pracę na czas nieokreślony może być poprzedzona umową o pracę na czas próbny, nie przekraczający jednak trzech miesięcy. Zawarcie umowy o pracę oznacza, zgodnie z art. 22 Kodeksu pracy, że „pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem”. Umowa o pracę powinna zostać zawarta na piśmie.

Nie ma ściśle określonej formy dla takiej umowy, wiadomo natomiast, że każda umowa o pracę musi zawierać następujące elementy: określać strony umowy (pracodawcę i osobę pracownika), rodzaj umowy (na czas określony/nieokreślony), datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, a w szczególności: rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy,  wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia (premie, dodatki, podstawowa pensja),  wymiar czasu pracy oraz termin rozpoczęcia pracy.  Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony wynosi – w zależności od okresu zatrudnienia pracownika u określonego pracodawcy – odpowiednio: 2 tygodnie (gdy pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy), 1 miesiąc (gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy) oraz 3 miesiące – w przypadku, gdy pracownik przepracował u danego pracodawcy co najmniej 3 lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Gdy dziecko ma problemy w nauce

Wykształcenie dzieci jest dla rodziców sprawą niezwykle istotną. Chyba wszyscy rodzice w rozmowach ze swoimi pociechami podkreślają znaczenie edukacji.

Jak odwołać się od decyzji ZUS o odmowie przyznania renty?

Od negatywnej decyzji ZUS o przyznanie renty można się odwołać do sądu. Należy to zrobić najpóźniej w terminie 30 dni od otrzymania decyzji za pośrednictwem jednostki ZUS, która ją wydała.

Zobacz też

Jak cofnąć wysłanego maila?

Skrzynka pocztowa, która oferuje możliwość cofania wysłanych maili to poczta Gmail. Należy jednak pamiętać, że opcja ta działa tylko przez kilka sekund po wysłaniu wiadomości.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: