Dokumenty Umowa o współpracy - wzór

Umowa o współpracy – wzór

-

Umowa o współpracy jest umową nienazwaną, która może być swobodnie kształtowana przez jej strony zgodnie z zasadą swobody umów wyrażoną w art. 353 (1) kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. W praktyce oznacza to, że na mocy takiej umowy o współpracy pomiędzy przedsiębiorcami osiągną one określone korzyści – niekoniecznie wyrażone w pieniądzu.

Umowa o współpracę może dotyczyć przykładowo: współpracy w zakresie obsługi zagranicznej turystyki przyjazdowej grupowej i indywidualnej na korzystnych dla hotelu i biura podróży warunkach, umowa sponsorowania wydarzenia artystycznego, umowa regulująca mechanizmy udzielania rabatów czy świadczenie usług gwarancyjnych itp. Umowy o współpracy wynikają najczęściej z określonej potrzeby gospodarczej.

Dla umowy współpracy nie ma zastrzeżonej żadnej formy szczególnej – dlatego też często takie umowy są zawierane w formie nieformalnych porozumień, które mogą nawet być sprzeczne z zasadami uczciwej konkurencji. Stąd też zawierając taką umowę, należy każdorazowo konstruować ją z uwzględnieniem tych przepisów.

Ponadto, ważnym aspektem jest zawarcie w umowie sposobu rozstrzygania sporów – czyli zastosowanie tzw. zapisu na sąd polubowny. Aby zapis na sąd polubowny był skuteczny doradzam wskazanie tzw. stałego sądu polubownego a następnie poddanie w zapisie rozpatrzenia sporu przez wskazany sąd zgodnie z uregulowaniami regulaminu tego sądu. Skutecznie wyeliminuje to bądź przynajmniej zminimalizuje to większość ryzyk związanych z uznaniem zapisu na sąd polubowny za bezskuteczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Przepisy dotyczące wentylacji w budynkach mieszkalnych

Zapewnienie wentylacji pomieszczeń w nowo powstałych budynkach należy od obowiązku architekta, który sporządził projekt budynku. Projekt powinien odpowiadać normom technicznym wymaganym przepisami prawa.

Zarobki listonosza, kuriera

Nowe firmy kurierskie pojawiają się w Polsce jak grzyby po deszczu. Czy opłaca się szukać w nich zatrudnienia i zostać kurierem? Jak wyglądają jego zarobki w porównaniu do zarobków listonosza? Sprawdźmy!

Zobacz też

Masaż balijski – co to jest, na czym polega, opis

Masaż balijski jest masażem inspirowanym medycyną chińską i indyjską. Łączy technikę jawajską i balijską. Na początku był masażem bolesnym, używano olejków w połączeniu z korzeniami i przyprawami o działaniu kojącym oraz rozgrzewającym. Z czasem zaczął się zmieniać, występując w połączeniu z masażem klasycznym i Ajurwedą. Dzisiaj jest masażem relaksacyjnym i bezbolesnym.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: