Dokumenty Umowa pożyczki - wzór

Umowa pożyczki – wzór

-

Umowę pożyczki mogą zawrzeć między sobą osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa. Ponadto, pożyczek udzielają także banki i instytucje finansowe różnego rodzaju. Umowa pożyczki, na podstawie której dający pożyczkę zobowiązał się przenieść na własność biorącego pożyczkę pieniądze o wartości przekraczającej równowartość 500 zł – powinna być zawarta na piśmie, zwłaszcza dla celów dowodowych. Warto każdą zawieraną umowę pożyczki spisać, gdyż potem – w razie gdyby pożyczkobiorca nie chciał dokonać spłaty, warto mieć dowód udzielenia pożyczki. Ważnym jest by pamiętać, że udzielenie pożyczki podlega opodatkowaniu – podatkiem od czynności cywilnoprawnych – w wysokości 2% wartości udzielonej pożyczki. Obowiązek podatkowy spoczywa na osobie udzielającej pożyczki, która powinna złożyć w urzędzie skarbowym deklarację podatkową oraz uiścić podatek.

Należy podkreślić, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie zawarcia umowy pożyczki, niezależnie od tego, czy później nastąpi przekazanie pieniędzy albo czy strony odstąpią od umowy. Zwolnieni od tego obowiązku są wyłącznie członkowie najbliższej rodziny (ale również do pewnej wysokości udzielonej pożyczki).Udostępniony wzór zawiera również zabezpieczenie w formie ustanowienia hipoteki na nieruchomości – takie zabezpieczenie stosuje się w wypadku dużych kwot udzielanej pożyczki – najczęściej pomiędzy przedsiębiorcami. O ile umowa pożyczki powinna zostać zawarta w tym wypadku w formie pisemnej, to oświadczenie właściciela nieruchomości ustanawiającego hipotekę, wymaga formy aktu notarialnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wyczyścić kabinę prysznicową?

Łazienka to miejsce, które powinno być oazą ciszy i spokoju, miejscem relaksu po ciężkim dniu pracy i naszym domowym spa. Aby jednak mogła spełniać te warunki, musi być zadbana, czysta i przytulnie urządzona.

Cytologia – jak wygląda, jak często wykonywać?

Cytologia jest badaniem, o którym nie wolno zapomnieć żadnej kobiecie. A to, dlatego, że niesie ze sobą wiele korzyści, a przede wszystkim jej wynik dostarcza istotnych informacji.

Zobacz też

Jak najlepiej skonsolidować kredyty?

Kredyt konsolidacyjny, czyli ten brany na spłatę już istniejącego zadłużenia, to w wielu przypadkach najlepszy sposób utrzymania płynności finansowej. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, które uchronić mogą kredytobiorcę przed zbytnim zwiększeniem kosztów kredytu.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: