Dokumenty Umowa spółki jawnej - wzór

Umowa spółki jawnej – wzór

-

Umowa spółki jawnej podlega pod reżim przepisów prawnych kodeksu spółek handlowych. Spółka jawną jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą,  i nie jest inną spółką handlową.  W spółce jawnej każdy ze wspólników odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką.

Umowa spółki jawnej powinna zostać zawarta na piśmie – brak zachowania formy pisemnej skutkuje nieważnością umowy. Spółka jawna działa pod własną firmą. Zgodnie z art. 24 § 1 k.s.h firma spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie „spółka jawna”. W praktyce używa się skrótu „sp.j.”.

Umowa spółki jawnej powinna określać firmę i siedzibę spółki, określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość, definiować oraz wskazywać przedmiot działalności spółki, określać czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony. Co ważne, spółka jawna powstaje nie w chwili podpisania umowy spółki, lecz dopiero z chwilą wpisu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zupa kokosowa – przepis

Zupa kokosowa wywodzi się z kuchni tajskiej. Pikantna, aromatyczna, z wyrazistymi przyprawami i mocną cytrusową nutą. Wielbiciele egzotycznych smaków będą nią zachwyceni.

Jak bezpiecznie przewieźć motocykl?

Transport jest częstym problemem po zakupie motocykla, którego nie można uruchomić na drogach publicznych lub gdy motocykl ulegnie awarii i trzeba przewieźć go do warsztatu. Opanowanie prawidłowego załadunku jest bardzo korzystne z kilku powodów. Pierwszy z nich to oczywiście sprawne przejście przez poszczególne etapy załadunku, drugi to ochrona motocykla podczas transportu, trzeci – pewność, że nie stwarzamy zagrożenia dla innych użytkowników dróg.

Zobacz też

Kiedy dziecko potrzebuje rehabilitacji?

Nie wszystkie dzieci rozwijają się książkowo. Normy na każdym etapie życia są ogólnymi wskazaniami prawidłowego rozwoju. Często jednak zachodzą odchylenia wymagające podjęcia dodatkowej pracy. W takich przypadkach nierzadko zachodzi potrzeba rehabilitacji.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: