Dokumenty Umowa użyczenia - wzór

Umowa użyczenia – wzór

-

Umowa użyczenia charakteryzuje się tym, że użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu w użyczenie na bezpłatne używanie rzeczy użyczonej przez czas użyczenia (art. 710 k.c.). Użyczający nie musi być właścicielem rzeczy, wystarczy taki tytuł do rzeczy, aby mógł ją oddać biorącemu w użyczenie – np. umowa najmu, która pozwala na użyczenie wynajmowanego lokalu. Do zawarcia umowy użyczenia nie jest wymagane zachowanie szczególnej formy, może być ona zawarta również w sposób dorozumiany czy ustnie. Umowa użyczenia, motywowana jest najczęściej bezinteresownością i chęcią przyjścia z pomocą osobom bliskim, ma na celu przysporzenie przez użyczającego korzyści osobie, która na mocy umowy użyczenia bezpłatnie może korzystać z rzeczy użyczającego.

Umowa użyczenia nie jest umową wzajemną (przypomina nieco darowiznę) – należy podkreślić, że świadczeniu użyczającego nie odpowiada świadczenie biorącego, bowiem nie jest on zobowiązany do żadnych świadczeń – nie płaci za możliwość korzystania z użyczonej rzeczy.1 Na biorącym ciążą jednak pewne obowiązki – nie płaci on co prawda za korzystanie z rzeczy, lecz zobowiązany jest ponosić zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej, np. koszt paliwa użyczonego samochodu, koszt zużytych mediów oraz czynszu w użyczonym lokalu. Ponadto, zgodnie z art. 714 k.c. biorący rzecz do używania jest odpowiedzialny za przypadkową utratę lub uszkodzenie tej rzeczy, jeżeli jej używa w sposób sprzeczny z umową albo z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Ile kosztuje trawnik – jego założenie i pielęgnacja

Koszt trawnika z rolki może na pierwszy rzut oka...

Jak napisać pozew o ustalenie ojcostwa i alimenty?

Ustalenie ojcostwa to bardzo ważna sprawa. Jeśli mamy zamiar wystąpić o alimenty dla naszego dziecka, sąd musi uzyskać pewność, że dany mężczyzna jest ojcem naszej pociechy. W jaki sposób wnioskować o ustalenie ojcostwa? Jak wygląda taka procedura prawna?

Zobacz też

Zakup mieszkania na rynku wtórnym

Niektórym wydaje się, że zakup mieszkania na rynku wtórnym jest trudnym i pracochłonnym zajęciem. Nic bardziej mylnego! Jeżeli znamy podstawowe zasady postępowania, to bardzo szybko staniemy się właścicielami wymarzonego mieszkania.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: