Dokumenty Umowa zamiany samochodu, nieruchomości - wzór

Umowa zamiany samochodu, nieruchomości – wzór

-

Umowa zmiany jest typem umowy nazwanej. Została opisana w Księdze III tytuł XII Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 603 k.c. przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Przedmiotem umowy mogą być zarówno rzeczy, jak i prawa majątkowe, co oznacza, że przedmiotem umowy mogą być także nieruchomości czy też spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Umowa zamiany jest bardzo zbliżona do umowy sprzedaży, w taki też sposób określone powinny zostać podstawowe obowiązki stron umowy zamiany – mówi o tym wprost art. 604 k.c., zgodnie z którym do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży. W obrocie handlowym umowa zmiany jest określana jako umowa tzw. barterowa. Przepisy prawa nie przewidują szczególnej formy takiej umowy – chyba, że formę taką wskazują odrębne przepisy. Umowa zamiany nieruchomości czy też spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego – pod rygorem nieważności. W przypadku różnicy wartości pomiędzy przedmiotami zamiany – jedna ze stron może zostać w umowie zobowiązana do dopłaty wartości rzeczy lub prawa na rzecz drugiej strony umowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jaki prezent na Wielkanoc?

Świąteczne prezenty kojarzą się z Bożym Narodzeniem, ale coraz częściej obdarowujemy bliskich także na Wielkanoc. W tradycji Świąt Wielkanocnych dawanie sobie prezentów nie jest niczym nowym, ale zmienił się kontekst i sposób wręczania podarunków. Niezmienne jest to, że w Wielkanoc dajemy sobie drobiazgi i słodycze.

Przedawkowanie witamin – skutki

Czy zbyt duża ilość witamin może być niebezpieczna dla zdrowia? Naturalnie. Nasz organizm usuwa nadmiar witamin wraz z uryną i potem, ale nie dzieje się tak w każdy przypadku.

Zobacz też

Majonez domowy – przepis

Majonez to tradycyjny dodatek stosowany do bardzo wielu dań kuchni polskiej. Jednak prawdziwą popularnością cieszy się on szczególnie w okresie Świąt Wielkanocnych, kiedy stanowi niemal nieodłączny dodatek do wielkanocnego święconego jajka. Poniżej przedstawiamy prosty przepis na majonez „domowej” roboty.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: