Dokumenty Umowa zlecenie - wzór

Umowa zlecenie – wzór

-

Umowa zlecenia jest typem umowy nazwanej, wymienionej w kodeksie cywilnym. Art. 734 k.c. definiujący umowę zlecenia oraz wzajemne obowiązki stron tej umowy, w ten sposób, że zgodnie z treścią tego przepisu przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Umowa zlecenie podlega składkom na ubezpieczenie społeczne, w przypadkach, gdy zostaje zawarta z własnym pracownikiem lub zleceniobiorca nie ma żadnego innego tytułu rodzącego obowiązek ubezpieczenia. Umowa zlecenia powinna wskazywać, czy przyjmujący zlecenie działa w imieniu własnym, czy też w imieniu zleceniodawcy – gdyż w braku odmiennych postanowień umownych z mocy prawa zlecenie obejmuje umocowanie do wykonania czynności w imieniu dającego zlecenie – zatem uprawnia do działania w imieniu zleceniodawcy (można powiedzieć, że „zawiera w sobie” pełnomocnictwo).

Zawarcie umowy zlecenia nie wymaga zastosowania szczególnej formy – chyba, że strony w umowie taką formę zastrzegły. Umowa zlecenia jest umową tzw. starannego działania (nie zaś rezultatu, jak umowa o dzieło). Najczęściej umowa zlecenia dotyczy dokonania czynności prawnych w imieniu innej osoby, podmiotu – np. prowadzenia spraw przed sądem przez adwokata.

Popularność umowy zlecenia wynika z tego, że zgodnie z art. 750 k.c. do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu – np. w umowach o usługi reklamowe w Internecie, umowa o konserwację i naprawy awaryjne sprzętu, umowa o wdrożenie programu komputerowego, umowa o przeprowadzenie szkolenia, umowa o zarządzanie nieruchomościami, umowa pośrednictwa nieruchomości. Poniżej przedstawiam wzór umowy zlecenia o dokonanie czynności prawnej w postaci zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości na rzecz zleceniodawcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Fasolka po bretońsku – przepis

Fasolka po bretońsku jest prostym, sycącym daniem jednogarnkowym, którego przyrządzenie trzeba rozłożyć na dwa dni, z powodu namoczenia białych ziaren fasoli na 12 godzin przed ugotowaniem.

Co warto zobaczyć w Beskidzie Żywieckim?

Beskid Żywiecki to region, który może wydać się interesujący szczególnie dla osób lubiących spacery po górach. Szlaków jest dużo i są dobrze oznakowane. Jednak należy pamiętać, aby właściwie się przygotować do takiej wyprawy. Również narciarze nie powinni być rozczarowani. W Beskidzie Śląskim mamy klika, dobrych ośrodków narciarskich. Znajdują się one, m. in. w Zawoi, Korbielowie oraz Zwardoniu.

Zobacz też

Kara za niepłacenie składek ZUS

Prowadząc działalność gospodarczą należy pamiętać o terminowym regulowaniu zobowiązań z tytułu składek ZUS. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych precyzuje obowiązki przedsiębiorców w zakresie stawek oraz terminów dla różnych podmiotów gospodarczych.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: