Jak bezpiecznie robić zakupy w Internecie?

Zakupy    
ocena

Na surfujących w sieci i robiących zakupy przez Internet czyhają różne nieprzewidziane komplikacje. Łatwiej zostać ofiarą oszustwa podczas dokonywania zakupów, ponieważ towaru nie jesteśmy w stanie dotknąć, zobaczyć, ocenić jego faktyczną wartość, a dodatkową trudność stanowi dokonywanie wpłaty zazwyczaj niebezpośrednio. Czy są sposoby na to, by bezpiecznie robić zakupy w sieci?

Jak bezpiecznie robić zakupy w Internecie?

photoxpress.com

Przede wszystkim dokonuj zakupów na portalach, które mają dobrą renomę i są sprawdzone. Zanim się zdecydujesz na zakup upragnionego artykułu, zrób wywiad. Popytaj znajomych, z jakich portali korzystali w przeszłości i czy byli zadowoleni. Poczytaj informacje zawarte na forach i stronach internetowych. Najwięcej rzetelnych informacji mogą ci przekazać jednak przyjaciele i znajomi.

Kiedy już zdecydujesz się na zakup, wybierz opcję płacenia za towar przy odbiorze, dzięki czemu zanim uiścisz opłatę, otworzysz przesyłkę i sprawdzisz, czy rzeczywiście znajduje się w niej to, co zamawiałeś. Unikniesz w ten sposób ewentualnego oszustwa. Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, zawsze bardziej korzystne będzie dla ciebie płacenie nie z góry, ale podczas odbioru przesyłki.

Bardzo ważnym elementem robienia zakupów w sieci, jest dokładne zanotowanie wszystkich danych producenta lub osoby, od której nabywamy towar. W razie jakichkolwiek komplikacji będziesz wiedzieć, z kim i gdzie się kontaktować, aby wyjaśnić problem. Sprawdź, w jaki sposób możesz się kontaktować z producentem poza drogą e-mailową.

Zawsze czytaj dokładnie regulamin oraz sprawdź, jaka jest gwarancja na dany produkt tak, abyś dokładnie wiedział, co nabywasz i na jakich zasadach. Nieświadomość czy nieudolne dokonywanie zakupów przez Internet często są przyczyną późniejszego rozczarowania, kiedy już przesyłka dotrze pod nasz adres.

Nie odpisuj na podejrzane maile lub sms-y w których możesz być proszony o ponowne podanie swoich danych. Nigdy nie podawaj swojego pinu. Podczas dokonywania zakupów w sieci bądź czujny i jak masz wątpliwości, skontaktuj się bezpośrednio ze sprzedawcą. Wirtualni oszuści znają wiele sposobów na to, jak przechytrzyć kupujących, którzy w efekcie tracą pieniądze i nie otrzymują towaru.

Dokonuj zakupów z własnego komputera. Korzystając ze sprzętu w kafejce internetowej ryzykujesz tym, że łatwiej będzie twoim danym przedostać się w niepowołane ręce. Bezpieczniej będzie robić zakupy w domu.

Dokonywanie zakupów poprzez portale internetowe staje się coraz popularniejsze. Mimo pewnych zagrożeń, zazwyczaj związanych z kradzieżą tożsamości, zakupy elektroniczne są bezpieczne, jeśli robi się je ostrożnie, z zachowaniem czujności i znając reguły. W zamian mamy możliwość dokonywania zakupów w sposób wygodny, omijając kolejki, a nawet wychodzenie z domu.

Kupujecie przez Internet? Czy spotkały Was jakieś przykre sytuacje podczas internetowych zakupów?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =