Jaki teleobiektyw do aparatu wybrać?

Zakupy    
ocena

Teleobiektyw to obiektyw, którego ogniskowa wynosi więcej niż 50 mm, a więc kąt jego widzenia jest mniejszy niż ludzkiego oka, co powoduje, że fotografowane obiekty wydają się większe niż w rzeczywistości. Teleobiektywy dzielimy na kilka rodzajów: krótkie teleobiektywy, średnie i długie oraz superteleobiektywy.

Jaki teleobiektyw do aparatu wybrać?

sxc.hu

Do pierwszej grupy zaliczamy obiektywy, których zdolność przybliżania obiektów nie jest zbyt duża. Ich ogniskowa oscyluje pomiędzy 50 a 135 mm. To standardowe ogniskowe, które nie zniekształcają perspektywy i nadają się do szerokich zastosowań. Można nimi zrobić portret czy zbliżenia niewielkich obiektów, czy to detali architektonicznych czy martwej natury. Nie są one drogie. Już za kilkaset złotych możemy wejść w posiadanie jednego z wielu dostępnych na naszym rynki krótkich teleobiektywów. Oczywiście, kupując obiektyw zmiennoogniskowy za 600 zł. nie mamy co liczyć na jasność rzędu f/2.8, ale f/3.5 lub f/4 w zupełności wystarczy w większości plenerowych sytuacji zdjęciowych.

Średnie i długie teleobiektywy, o ogniskowych od 135 mm do 200 mm są nieco droższe, zwłaszcza do korpusów wyposażonych z matrycę pełnoklatkową. Obiektywy systemowe ze światłem f/2.8 kosztują ok. 6000, 7000 zł. Można, oczywiście, zdecydować się na obiektyw, dajmy na to, Sigmy i zapłacić za niego 3500 zł. zamiast wspomnianych 7000 zł. Właściciele niepełnoklatowych korpusów są, pod tym względem w lepszej sytuacji, ponieważ za takie obiektywy zapłacą kilka razy mniej (ok. 2000 zł.). Takie obiektywy świetnie nadają się do wykonywania zbliżeń, fotografii dzikiej przyrody i sportu, czyli wszędzie tam, gdzie nie możemy podejść zbyt blisko fotografowanej sceny. Trudno będzie fotografować krajobrazy tymi obiektywami, świetnie sprawdzą się jednak w sytuacji, kiedy jakiś detal, czy to architektury czy to przyrody, przykuje naszą uwagę.

Będzie potrzebne:

Superteleobiektywy, to wszystkie te optyczne cacka, które oferują ogniskową minimum 400 mm. Ze względu na bardzo wysoką cenę (najdroższe modele potrafią kosztować ponad 30 000 zł.), raczej nie są one przeznaczone dla amatorów, tylko dla zawodowców i to wyspecjalizowanych w fotografii sportowej lub szpiegowskiej. Niezbędnym dodatkiem do takiego obiektywu jest monopod lub statyw. Utrzymanie nieruchomo obiektywu o takiej ogniskowej jest niezwykle trudne, o ile w ogóle możliwe.

Wybierając teleobiektyw, musimy kierować się własnymi upodobaniami fotograficznymi. Krótkie tele sprawdzi się w większości sytuacji zdjęciowych, średnie, jeśli planujemy robić zbliżenia obiektów, do których trudno podejść, a supertele właściwie tylko, jeśli planujemy karierę fotografa sportowego, paparazzi lub pasjonujemy się fotografią lotniczą.

Jakimi kryteriami kierowalibyście się kupując teleobiektyw? Co jest Waszym zdaniem najważniejsze? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =