Zakupy Kiedy można zwrócić towar do sklepu?

Kiedy można zwrócić towar do sklepu?

-

Taka regulacja zakłada, że osoba robiąca zakupy w sklepie ma dużo większą możliwość zastanowienia się i przemyślenia swojego wyboru. Może często przymierzyć kupowaną rzecz, poprosić o jej włączenie i dokładnie jej się przyjrzeć, zanim ją zakupi. Ma także do dyspozycji sprzedawcę, który na bieżąco udziela jej odpowiedzi na zadane pytania. Inaczej jest w sklepie internetowym, gdzie nie mamy bezpośredniego kontaktu z towarem – jest to umowa zawierana na odległość. Często wybór towaru jest nietrafiony, gdyż nie było możliwości przymiarki, lub zdjęcie nie odzwierciedla wszystkich cech przedmiotu.

1) Zwrot towaru w sklepie internetowym

W przypadku zakupów w Internecie – przy zawieraniu tzw. umowy na odległość – mamy ustawowe prawo na odstąpienie od umowy w dacie 10 dni od dnia otrzymania towaru do naszych rąk. Prawo do namysłu w postaci dodatkowych 10 dni na podjęcie ostatecznej decyzji obowiązuje także przy umowach zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa – gdy przykładowo odwiedza nas przedstawiciel firmy sprzedającej jakiś produkt i pod wpływem chwili – decydujemy się na jego nieprzemyślany zakup. W takiej sytuacji również przysługuje nam prawo odstąpienia od umowy i zwrot towaru. Niestety, za przesyłkę płaci konsument, gdyż ustawa nie wprowadza obowiązku zwrotu kosztów przesyłki przez sprzedawcę, lecz zwrot ceny zapłaconej za towar.

2) Zwrot towaru podczas zakupu w sklepie

W takim przypadku, idąc na zakupy mamy zamiar kupić określoną rzecz. Nasz wybór nie jest wówczas przypadkowy i sprzedawca nie powinien ponosić odpowiedzialności za nasze niezdecydowanie, skoro mogliśmy spokojnie zakupy przemyśleć. Dlatego też żadna z ustaw o sprzedaży konsumenckiej nie przewiduje w takim przypadku zwrotu towaru – a jedynie w razie ujawnienia się wad towaru – szeroki zakres rękojmi za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową sprzedaży (1). Mamy zatem możliwość żądania wymiany towaru, jego naprawy – a dopiero, gdy nie jest możliwe spełnienie któregoś z tych żądań – obniżenie ceny lub odstąpienie od umowy połączone ze zwrotem towaru. Sam „zwrot towaru”, w kształcie w jakim widzą go konsumenci – ma niewiele wspólnego z instytucją niezgodności towary konsumpcyjnego z umową (rękojmią sprzedaży). Instytucja niezgodności towaru z umową nie dotyczy jednak naszego niezdecydowania, produkt, który kupiliśmy musi być wadliwy by móc skorzystać z takich uprawnień. Natomiast przyjęcie zwrotu pełnowartościowego towaru (owszem, możliwe w umowach zawieranych na odległość) nie jest obowiązkiem sprzedawcy sklepu w którym robiliśmy zakupy. Dlatego tez nie można uznać z wadę zakup zbyt małych butów w sklepie obuwniczym, jeżeli mieliśmy możliwość ich przymiarki na miejscu i podjęliśmy decyzję o zakupie.

Zwrot towaru jest wyłącznie dodatkową ofertą sklepów, które godzą się na to, by nie tracić klientów na rzecz handlu w Internecie. Zwrot towaru w potocznym rozumieniu dotyczy przedmiotów, które są w pełni sprawne, nie mają wad – lecz rozmyśliliśmy się, co do ich kupna. Tak naprawdę przyczyny zwrotu są mało istotne – ważne jest, że dotyczą zwrotu towaru pełnowartościowego. Zwrot towaru w takim przypadku nie ma nic wspólnego z prawami konsumenta – jest to wyłącznie oferta sklepu. To sprzedawca może dać swoim klientom takie uprawnienia – nie można ich żądać, w przypadku, gdy w sklepie została zamieszczona informacja, że „po odejściu od kasy zwroty nie są uwzględniane”. Ponadto, nawet jeżeli sklep oferuje możliwość „zwrotu towaru” – dotyczy to towaru nowego, nieużywanego.

Takie ujecie zwrotu towaru można uznać za odpowiednik (nie uregulowany w ustawie) prawa do namysłu występującego w umowach zawieranych na odległość.

Źródła:

1) Art. 4 Ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego

Mieliście kiedyś problem ze zwrotem towaru? W jakiej sytuacji? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Ewelina Paździora

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Glistnica – objawy, leczenie

Mimo iż żyjemy w czasach, w których częstotliwość zachorowań na choroby pasożytnicze znacząco zmalała, wciąż jednak są one problemem. Glistnica jest nazywana „chorobą kosmopolityczną”, przypadki zachorowań odnotowuje się na terenie całego globu. Najczęściej spotyka się ją na terytorium krajów, które są biedne, mało rozwinięte.

Zawieszenie i wznowienie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej jest możliwe w dowolnym momencie, jeśli tylko przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników. Po czasowym zaprzestaniu prowadzenia firmy przedsiębiorca może wznowić działalność i kontynuować wykonywanie czynności podejmowanych przed okresem przerwy.

Zobacz też

Jak tworzyć harmonogram szkolenia?

Harmonogram to jeden z najważniejszych elementów dokumentacji szkolenia. Jeśli zostanie on odpowiednio zaplanowany, uda się uniknąć wielu niepotrzebnych problemów oraz w efektywny sposób zarządzać elementami, które zostały w nim uwzględnione. Powinien uwzględnić zadania, zasoby oraz zależności pomiędzy nimi niezbędne do zrealizowania projektu.

Pomysł na wakacje. Busem na Bałkany

Rok 2020 postawił pod dużym znakiem zapytania większość naszych planów wakacyjnych. Zamknięte granice, wstrzymane połączenia lotnicze i niepewność, która...

Zegarek – uniwersalne akcesorium

Zegarki znane są już od wielu wieków i towarzyszą człowiekowi każdego dnia - czy to wisząc na ścianie, czy...

Może Cię zainteresuje: