Oszczędzanie na zakupach

Zakupy    
ocena

Przyczyn mającego skutki do dnia dzisiejszego kryzysu finansowego można dopatrywać się w niewłaściwym sposobie dokonywania nadzoru finansowego czy w błędnej polityce fiskalnej. Za „czynnik sprawczy” można potraktować również nadmierne w stosunku do możliwości finansowych zadłużanie się gospodarstw domowych i rezygnację z gromadzenia oszczędności. Zasadne jest w tym kontekście podejmowanie zagadnienia zarządzania oszczędnościami i rozpatrzenie jednej z możliwości dokonywania oszczędności, a mianowicie rewizji wydatków zakupowych. Jak zatem można oszczędzać na zakupach? Podajemy kluczowe wskazówki.

Oszczędzanie na zakupach

pixabay.com

Jak nie dać się nabrać na „zakupowe pułapki”?

Zakupy to czynność niezbędna do codziennego funkcjonowania każdego z nas. Podobnie jak konsumenci, zdają sobie z tego sprawę także specjaliści od marketingu „wabiąc” klientów wyjątkowymi promocjami, okazyjnymi cenami i działaniami z pogranicza psychologii zakupów. Oto zasady, które pozwolą zaoszczędzić na zakupach:

- Wybierając się na zakupy należy sporządzić listę produktów, które chcemy kupić i trzymać się jej;

- Warto robić większe zakupy, ale rzadziej (niektóre sklepy oferują wówczas upusty), pamiętając jednak o tym, by nie gromadzić zapasów żywności o krótkim terminie przydatności;

- Rozwiązaniem korzystnym zarówno dla zdrowia, jak i finansów domowych jest zakup żywności nieprzetworzonej i samodzielne dokonywanie jej obróbki (np. warzywa zamiast mrożonek);

- Należy unika;

- Dokonywania zakupu żywności gdy jest się głodnym;

- Warto kupować w hurtowniach produkty zużywane w dużych ilościach;

- Należy wystrzegać się kupowania produktów tylko dla tego, że jest na nie promocja;

- Trzeba unikać kupowania np. kosmetyków przed zużyciem już posiadanych;

- Warto szukać odpowiedników drogich markowych produktów o zbliżonej jakości, ale niższej cenie;

- Korzystne jest ustalanie limitów na poszczególne wydatki.

Planowanie budżetu na zakupy

Wydatki zakupowe podobnie jak inne wydatki należy planować i kontrolować. Metodą sprawdzającą się tu podobnie jak w innych przypadkach jest tworzenie miesięcznego planu wydatków. W przypadku zakupów, aby sporządzić plan wydatków niezbędne jest wcześniejsze zaobserwowanie np. w ciągu miesiąca ile wydaje się na poszczególne kategorie produktów. W oparciu o obserwację tworzy się plan wydatków i każdorazowo dokonuje zestawienia planu z faktycznie poniesionymi wydatkami. Notoryczne przekraczanie planu powinno skłonić poszukiwania przyczyn wzrostu wydatków i ewentualnie do zmiany zwyczajów zakupowych.

 

 

Źródła:

[1]  Agnieszka Rędzińska, Strategie zarządzania budżetem domowym z perspektywy psychologii poznawczej, [w:] Edukacja ekonomistów i menedżerów. Problemy. Innowacje. Projekty., Oficyna Wydawnicza Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, nr 3 (17) lipiec – wrzesień, Warszawa 2010.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =

Stosuję się do wszystkich porad, staram się robić zakupy przez internet w sklepie spożywczym, wygodne i praktyczne. Fajnie, że znalazłem sklep w serwisie Szmalback.pl dodatkowo oszczędzam.

~ Paweł / 2012-05-17 12:15:39
oceń komentarz: (0) (0)