Rodzaje płatności przez Internet

Zakupy    
ocena

Płatności w Internecie szybko się rozwijają i wypierają powoli tradycyjne formy regulowania rachunków. W sklepach internetowych dostępne są różne rodzaje płatności - od tradycyjnych po bardzo zaawansowane. Jakie są bezpieczne? Których należy unikać? Postaram się udzielić kilku wskazówek co do wyboru formy płatności, uwzględniając ich wady i zalety.

Rodzaje płatności przez Internet

sxc.hu

Klienci chętnie korzystają z serwisów aukcyjnych, gdzie możliwa do wyboru forma płatności jest wskazana przez sprzedawcę. Najczęściej są to formy tradycyjne:

- przedpłata na konto bankowe,

- wysyłka za pobraniem

- oraz systemy płatności elektronicznej - np. „płacę z Allegro”.

Przelew na konto sprzedawcy powinien zostać dokonany jeszcze przed wysłaniem nam produktu. Jeżeli przelew zlecamy przez Internet z naszego konta bankowego, jest on przekazany na rachunek sprzedawcy stosunkowo szybko. Zlecenie przelewu do innego banku może być płatne (opłata jest pobierana z naszego konta), zaś banki mają różne godziny księgowania wpłat. Mimo to przy przelewie na konto zleconym przez Internet wysłanie przesyłki następuje szybciej i w efekcie szybciej mamy dostęp do zakupionego produktu. Znacznie gorzej jeżeli nie mamy konta w banku i przelew musimy zrobić na poczcie, trwa to dłużej i opłata za zlecenie przelewu jest wysoka. Poza tym nie zawsze należy kontrahentowi ufać - może się okazać, że przelejemy pieniądze zaś oszust nie wyśle nam towaru. Trudno potem jest odzyskać wpłacone pieniądze (ewentualnie anulować przelew). Za zakupy za granicą (eBay) do kwoty przelewu należy dodatkowo doliczyć koszty prowizji bankowych, które są wysokie. Poza tym każdorazowo należy sprawdzić naszego kontrahenta - czy przypadkiem nie dopuścił się oszustwa wobec innych użytkowników.

Najwolniejszym sposobem, ale sprawdzonym, jeżeli ktoś nie posiada internetowego  konta bankowego - jest wysłanie towaru za pobraniem. Płatności dokonujemy gotówką kurierowi lub listonoszowi (ewentualnie na poczcie). Ten sposób ma wiele plusów (mamy przekonanie o bezpieczeństwie transakcji) lecz sprzedawcy nie preferują tego sposobu płatności. Dlaczego? Powodem nie jest często chęć oszukania klienta, lecz wysokie koszty związane z przesłaniem paczki za pobraniem. Ponadto na paczkę klient musi poczekać nieco dłużej, zaś jeżeli nie odbierze jej od razu - termin zapłaty przeciąga się do 2 tygodni. Z kolei w tym wypadku sprzedawcy obawiają się klientów - co jeśli ten nie odbierze przesyłki wcale i paczka wróci do sprzedawcy? Poniósł on już koszty przesyłki, a w czasie gdy czekała ona na doręczenie towar mógł znaleźć innego nabywcę. Zaletą tego sposobu jest jednak dla kupujących jego łatwość, możliwość ubezpieczenia takiej przesyłki.

UWAGA!

W serwisie akcyjnym Allegro istnieje forma płatności wygenerowana przez portal - „płacę z Allegro”. Odpowiednikiem na eBay jest opcja „przelew Plus”. Taka forma płatności jest błyskawiczna - stąd szybkość dostarczenia kupującemu towaru wzrasta. Naciśnięcie tej opcji od razu pozwoli nam przejść na stronę naszego banku i zlecić przelew. Taki przelew jest darmowy, gdyż banki traktują go jako przelew wewnętrzny, poza tym korzystający z tej opcji mogą liczyć na inne bonusy (np. punkty PayBack).

Z kolei w serwisie eBay popularnym rozwiązaniem jest tzw. „elektroniczny portfel” - przykładowo opcja PayPal. Przekazanie pieniędzy sprzedającemu nie następuje bezpośrednio z naszego konta, lecz z karty kredytowej lub z salda konta PayPal. Konto PayPal zasilamy według potrzeby z naszego konta bankowego - PayPal ma pośredniczyć w transakcji i dbać o jej bezpieczeństwo. Środki na koncie PayPal po wybraniu odpowiedniej opcji dotyczącej formy płatności za zakupy - przeleją się same, bez wpisywania numerów kont i danych osobowych sprzedającego. Poza tym sprzedający nie ma dostępu do danych o naszym koncie, dane te szyfruje system PayPal. Poczta elektroniczna informuje sprzedawcę, że przelew już jest na jego koncie - jest to korzystne, gdy obie strony posiadają konto PayPal - płatność trwa kilka sekund. Jeżeli chcemy odebrać przesłane w ten sposób pieniądze, lecz nie posiadamy konta PayPal - czekają nas wysokie opłaty za możliwość wypłaty należności. Ponadto użytkownicy systemu nieraz skarżą się z powodu nieuzasadnionej blokady konta - wyjaśnienie sprawy trwa długo, zaś odpowiedzialności nie można dochodzić na podstawie prawa bankowego.

Oprócz tego najczęściej można spotkać się z takimi formami płatności jak:

- Wirtualne karty płatnicze - zdaniem specjalistów bardzo bezpieczną, gdyż każda transakcja musi podlegać autoryzacji za pomocą unikalnych kodów i danych posiadacza karty Taka karta w momencie zakupów nie jest powiązana z naszym kontem bankowym. Zasila się ją kwotą potrzebną do dokonania zakupów.

- Portfele internetowe - przykładowo system PayPal, polecane dla osób korzystających z zagranicznych portali aukcyjnych.

W jaki sposób najczęściej płacicie przez Internet? Jak zrobić to najłatwiej i najbezpieczniej? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =