Czernina - przepis

Zupy    
ocena

Czernina to tradycyjna zupa gotowana jeszcze w różnych regionach Polski. To, co stanowi esencję jej smaku, jednych przyciąga drugich odpycha, gdyż kwintesencją zupy jest aromatyczny rosół ugotowany najczęściej na kaczce doprawiony kaczą krwią.

Czernina - przepis

Fot. Agnieszka Pietnoczka

Czy jest ona smaczna? Z pewnością można potwierdzić słowa aprobaty wypowiadane przy talerzu czerniny, doprawionej w zależności od rejonu kraju suszonymi śliwkami, cukrem, ziołami: majerankiem, cząbrem, tymiankiem, podawanej z ziemniakami osobno ugotowanymi, makaronem jajecznym bądź ziemniaczanymi kluskami lub zacierkami.

Do jej przygotowania będzie potrzebne:

Będzie potrzebne:

1 świeża kaczka


kilka żołądków kurczaka


kilka serc kurczaka


2 łapki kurczaka


1 cała pierś z kurczaka


włoszczyzna: 3 - 4 marchewki, 1 pietruszka, 2 grube plastry selera, gałązka lubczyku, gałązka zielonego selera, 1 duża cebula, 1 por, kilka ziaren czarnego pieprzu, kilka ziaren ziela angielskiego, sól


kacza krew: na 1 litr rosołu ok. 200 ml krwi,


ocet


1-2 łyżki mąki


1 gałązka suszonego cząbru

Kaczkę podzielić na części, opłukać, włożyć do dużego garnka. To samo uczynić z żołądkami, sercami, łapkami, z których trzeba obciąć pazurki, i piersią. Zalać mięso wodą do ¾ wysokości garnka, wstawić na duży gaz. Odszumowywać pianę powstałą podczas gotowania rosołu w czasie pierwszych 10-15 minut. Kiedy wydaje się, że piana już nie powstanie, dodać sól (ok. 1,5 łyżki), cebulę, por, ziarna przypraw, gałązki zieleniny, zmniejszyć płomień i gotować ok. 30 minut. Po czym wrzucić obraną i przekrojona jedynie wzdłuż marchewkę, całą obraną pietruszkę i plastry selera.

Wyjąć zieleninę i pora. Gotować do miękkości mięsa (ok. 2 godziny) na małym, ale nie malutkim gazie, można przykrywką przykryć rosół na jakiś czas, opierając ją tak, by nie zakrywała całej powierzchni garnka. Kiedy mięso jest miękkie, wyjąć je z rosołu, odłożyć na talerz i przykryć folia aluminiową, żeby nie ostygło. W garnuszku umieścić krew, wlać 2 - 3 łyżki octu, mąkę i dobrze wymieszać. Następnie wlać wazówkę rosołu, rozrobić we krwi, dolać do reszty rosołu, włożyć gałązkę cząbru dokładnie wymieszać i zagotować. Spróbować. Jeśli wydaje się, że jest za mało wyraziste w smaku, doprawić octem i solą. Przed wlewaniem do wazy bądź do talerzy należy przecedzić czerninę przez sitko.

Jeśli chce się dodać śliwki suszone, wkłada się je wraz z krwią do rosołu lub rozkłada do talerzy i zalewa gorącą czerniną. Można także do talerza dosypać troszkę cukru.

czernina z kaczki przepisFot. Agnieszka Pietnoczka

Znacie inny przepis na czerninę? Podzielcie się nim z nami.

OCENA
3.44
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =

ja gotuję często ale całkiem inaczej.gotuje rosół z kaczki lub z porcji kaczej dodaje warzywa pieprz ziele sól mięso jak jest miękki wyjmuje ,jak tłusty rosół zbieram tłuszcz do krwi dodaję zimnej wody i jeśli krew nie ma dodanego octu lub kwasku cytrynowego to dodaje.Do naczynia z krwią dodaje mąkę pszenną i mąkę żytnią mieszam i przez sitko wlewam do garnka z rosołem mieszam w trakcie ,Gotuje parę minut.Dodaję pokrojoną natkę pietruszki troszkę cukru szczyptę majeranki jak ktoś lubi może dodać przyprawy do zup magi Można cukier zastąpić owocami suszonymi śliwka gruszka jabłko.Czarnina nie może być za rzadka.Odgrzewana jest jeszcze smaczniejsza ,można podawać z makaronem ziemniakami lub z kluskami ziemniaczanymi

~ jola / 2017-03-26 23:06:12
oceń komentarz: (1) (0)

Polecamy

Czernina - przepis

Czernina - przepis

Agnieszka Pietnoczka

Zupa ogórkowa - przepis

Zupa ogórkowa - przepis

Joanna Białek

Krem marchewkowy - przepis

Krem marchewkowy - przepis

Agnieszka Pietnoczka