Kwaśnica - przepis

Zupy    
ocena

Po godzinach spędzonych na górskich szlakach każdemu wędrowcowi przyda się talerz sytej, gorącej, dobrze doprawionej zupy o wyrazistym smaku. Nie mówimy tutaj o żurku najczęściej serwowanym w przydrożnych barach, ale o kwaśnicy – typowej góralskiej potrawie, którą różni od zwykłego kapuśniaku sposób gotowania i ilość niektórych składników.

Kwaśnica - przepis

Fot. Agnieszka Pietnoczka

Choć miłośników kwaśnicy dzielą opinie na temat rodzaju mięsa potrzebnego na wywar, to łączy ich przekonanie, iż zupa powinna być mocno kwaśna, stąd dodawanie do niej nie tylko kiszonej kapusty, ale przede wszystkim jej soku. Do wykonania dobrej kwaśnicy potrzeba:

Będzie potrzebne:

ok. 1 kg żeberek wieprzowych lub baraniny z kością,
30 dag mocno ukiszonej kapusty,
100 ml soku z kiszonej kapusty,
1 kg ziemniaków,
1 duża cebula,
kilka ziaren ziela angielskiego,
kilka ziaren czarnego pieprzu,
czarny pieprz mielony,
1 ząbek czosnku,
sól.

UWAGA!

31 sierpnia 2006 r. kwaśnica została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych, służącej promocji kulinarnego dziedzictwa, co umożliwia posługiwanie się nazwą potrawy i rozpowszechnianie o niej wiedzy na terenie całej Polski przez każdego, komu zależy na zachowaniu jej oryginalnego smaku.

Mięso ugotować do miękkości w 1,5 l wody. W przypadku baraniny oddzielić ją od kości i podzielić na niewielkie porcje. Ziemniaki obrać i ugotować osobno. Do mięsnego wywaru dodać pokrojoną kapustę kiszoną, pokrojoną cebulę, ząbek czosnku i przyprawy. Gotować 10-15 minut. Następnie dolać sok z kapusty (można to zrobić stopniowo, za każdym razem próbując, czy nam  odpowiada) i gotować zupę ok. 5-10 minut. Zupę podawać z uprzednio ugotowanymi ziemniakami, pokrojonym mięsem i pieczywem.

Tradycyjnie kwaśnica była jedną z podstawowych potraw tzw. przednówku, a więc okresu tuż przed zakończeniem zimy i rozpoczęciem wiosny, przynoszącej nadzieję na nowe zbiory. Związana z tym jest uboga ilość składników ograniczona do tego, co w dawnych czasach było najbardziej dostępne w każdej góralskiej chacie: ziemniaki, kiszona kapusta, jej sok oraz kawałek mięsa, kości lub smalcu. Dopiero wraz z rozwojem turystyki zupa przeszła kulinarną przemianę i wzbogaciła się o smak przypraw i różnego rodzaju mięs, w tym wędzonych żeberek.

Od kapuśniaku różni kwaśnicę brak jarzyn w wywarze i dodawanie do talerza lub garnka ugotowanych wcześniej ziemniaków. Dzięki dolanemu sokowi jest też bardziej kwaśna i mętna. W okolicach Żywca gotuje się ją także na rybich łbach i podaje jako jedno z dań wigilijnych, dodając często pokrojone i ugotowane wcześniej suszone grzyby.

Znacie inne przepisy na kwaśnice? Podzielcie się nimi w komentarzach.

OCENA
4.62
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =

Polecamy

Czernina - przepis

Czernina - przepis

Agnieszka Pietnoczka

Krem marchewkowy - przepis

Krem marchewkowy - przepis

Agnieszka Pietnoczka

Krem porowy – przepis

Krem porowy – przepis

Sylwia Załuńska