Adopcja psa - co warto wiedzieć?

Zwierzęta    
ocena

Najpierw musimy zastanowić się jakie mamy oczekiwania wobec posiadania psa. Ile możemy poświęcić mu czasu, na jak długo będzie musiał zostawać sam w domu, czy ma być spokojnym towarzyszem o umiarkowanych wymaganiach czy może chcemy odkryć świat psich sportów.

Adopcja psa - co warto wiedzieć?

photoxpress.com

Jeśli pies ma mieszkać z małymi dziećmi lepiej wybrać szczeniaka, dorosłe psy trafiające do schronisk to często psy po przejściach wymagające bardziej spokojnych warunków. Lękliwy pies może na zbyt bezpośredni kontakt nawiązany przez dziecko zareagować agresywnie. Zawsze powinniśmy kontrolować kontakty psa z małym dzieckiem. Jeśli myślimy, że zabawa z pieskiem będzie dobrym sposobem na zajęcie kilkuletniego dziecka, a my będziemy mogli wtedy zająć się czymś innym, to zamiast adoptować żywe zwierzę powinniśmy udać się do sklepu z zabawkami i rozejrzeć się za pluszakiem.

adpocja dorosłego psa

Fot. Centrum Szkolenia Psów

W schroniskach często możemy spotkać psy w typie rasy. Jeśli spodoba nam się taki pies dowiedzmy się przed adopcją jak najwięcej na temat historii i charakterystyki danej rasy, psy ras pracujących wymagają poświęcenia im większej ilości czasu i zapewnienia odpowiedniej dawki aktywności, w przeciwnym razie mogą przejawiać różnorakie problemy behawioralne.

Gdy już trafimy do schroniska, poprośmy pracowników o pomoc w wyborze psa. Zwykle są w stanie powiedzieć coś na temat historii i charakteru swoich podopiecznych. Zapytajmy jak dany pies trafił do schroniska, jeśli dowiemy się, że został oddany z powodu stwarzanych przez niego problemów będziemy wiedzieć na co musimy się przygotować, np jeśli pies całe życie spędził w kojcu może mu być trudno przystosować się do miejskich warunków.

Jeżeli wybierzemy dorosłego psa musimy zdawać sobie sprawę, że początek wspólnego z nim życia może być trudny i wymagać od nowych opiekunów cierpliwości i pracy. Musimy dać nowemu domownikowi czas na przyzwyczajenie się do nowych warunków i panujących w nowym domu zasad. Powinniśmy też poświęcić trochę czasu na naukę psa tego, czego chcemy od niego wymagać.

adopcja dorosłego psa

Fot. Centrum Szkolenia Psów

Nie zaczynajmy od kąpieli psa, choć jego zapach po pobycie w schronisku może nie należeć do przyjemnych. Odczekajmy przynajmniej 1-2 tygodnie, każda zmiana jest stresująca dla zwierzęcia, a ze stresem wiąże się ogólny spadek odporności organizmu – kąpiel w tym czasie naraża psa na przeziębienie. Możemy zamiast kąpieli przetrzeć psa wilgotną szmatką, co powinno przynajmniej częściowo usunąć brzydki zapach.

Najlepszy czas na zabranie psa do domu to ten, gdy mamy kilka dni wolnych, które możemy poświęcić nowemu domownikowi. Święta nie są najlepszym terminem, nerwowa krzątanina może dodatkowo zestresować psa, a czas w którym planowaliśmy beztroski odpoczynek może zamienić się w koszmar.

Decyzja o adopcji psa powinna być dobrze przemyślana i odpowiedzialna, pies ze schroniska może być świetnym towarzyszem i przyjacielem, jeśli tylko się o to postaramy.

UWAGA!

Każde schronisko posiada własne zasady adopcji, zapoznajmy się dokładnie z treścią umowy adopcyjnej.

Dlaczego zdecydowaliście się na adopcję psa? Co Was przekonało do tej decyzji?

OCENA
3.75
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =