Zwierzęta Alergia u psa - objawy

Alergia u psa – objawy

-

Najczęściej występuje u psów uczulenie na pchli jad. Jeśli nasz pies intensywnie drapie się, wygryza, ociera o ściany i przedmioty, a na jego skórze dostrzeżemy pchły lub ich odchody, musimy od razu rozpocząć walkę z pchłami. Na rynku dostępnych jest wiele środków przeciwpchelnych, pamiętajmy że mają one określony czas działania, po którym należy je ponownie zastosować. Powinniśmy udać się również do weterynarza, ponieważ może być konieczne podanie psu środków przeciwświądowych i odczulających.

objawy uczulenia u psamorguefile.com

U psów może występować alergia wziewna, np. na pyłki, roztocza, naskórek. W jej wyniku rozwija się atopowe zapalenie skóry objawiające się głównie świądem, mogą wystąpić również zapalenie spojówek, uszu lub zmiany astmatyczne. Możemy podejrzewać uczulenie na pyłki traw, jeśli objawy występują sezonowo.

Uwaga!

Rzadką formą alergii u psów jest alergia kontaktowa, psia sierść jest stosunkowo dobrym zabezpieczeniem, jednak i ta forma uczulenie może przytrafić się naszemu pupilowi. W tym przypadku zmiany skórne występują w miejscu kontaktu z alergenem. Zwykle bywa to uczulenie na obroże przeciwpchelne, w takim przypadku wystarczy zmienić obrożę na inne formy zabezpieczenia przeciwpchelnego.

Kolejnym rodzajem uczuleń są alergie pokarmowe. Psy mogą po dłuższym czasie przyjmowania danego pokarmu uczulić się na jeden lub kilka z jego składników. Objawy to głównie świąd, zapalenie skóry, czasem uszu, w niektórych przypadkach może też wystąpić biegunka. W diagnozie alergii pokarmowej pomóc może wprowadzenie diety eliminacyjnej, która wymaga jednak dużej dyscypliny opiekuna. Dieta ta polega na zmianie podawanej karmy na karmę hipoalergiczną niepodawaną wcześniej psu, zawierającą tylko 1-2 źródła białka. Dietę stosuje się przez okres co najmniej 8 tygodni i w tym czasie nie wolno podawać psu nic innego (żadnych przekąsek czy smakołyków). Można nabyć gotową karmę hipoalergiczną lub przygotować ją samemu w domu, może to być np. ryż z mięsem z dziczyzny lub baranim (decydujemy się na jeden rodzaj i przez 8 tygodni nie zmieniamy go), nie dodajemy w tym czasie żadnych dodatków. Jeśli objawy ustąpią, możemy stopniowo dokładać po jednym składniku.

Jeśli nasz pies cierpi na alergię pokarmową, do końca jego życia musimy podawać mu karmę niezawierającą uczulającego go składnika.

Podejrzewacie u swojego psa alergię? Jak się ona objawia? Podzielcie się doświadczeniami.

Monika Gajda

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Wrzos – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Obecność kwitnących wrzosów w ogrodzie, jest oznaką nieuchronnie zbliżającej się jesieni. Jednak ich kolorystyka dodaje uroku grządką, które straciły już swój czar, dodatkowo poprawia nam nastrój w pochmurne i deszczowe dni. Wrzosy, które rosną w pojedynkę nie wyglądają tak imponująco jak te zgromadzone w imponujących wrzosowiskach.

Jak zaskarżyć decyzję ZUS?

W przypadku skargi na ZUS mamy do czynienia ze stykiem prawa cywilnego i administracyjnego. Podstawowym gwarantem możliwości zaskarżania decyzji Zakładu Ubezpieczeń społecznych jest Konstytucja, która daje obywatelowi dostęp do sądów powszechnych.

Zobacz też

Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim?

Styl angielski jest przeznaczony dla osób, które lubią tradycyjne klasyczne wnętrza, stonowane kolory, domową atmosferę. Często pojawia się w mieszkaniach stylizowanych na wiejskie. Jednak dobrze się również łączy z wnętrzem mieszkania urządzonym w bardziej nowoczesnym stylu. Kuchnia angielska jest niezwykle piękna, bo jasna, ciepła, funkcjonalna.

Brandit, czyli niemiecka marka za rozsądna cenę

Praca w trudnych warunkach czy odbywanie wyczerpującej, lecz dającej wiele satysfakcji aktywności fizycznej poza domem, może być powodem, dla...

W poszukiwaniu pozytywów – czyli na jaką maseczkę się zdecydować, żeby wyglądać dobrze?

Obecna sytuacja związana z koronawirusem, zaskoczyła wszystkich. Nikt nie spodziewał się, że życie przeniesie się prawie w całości do...

Może Cię zainteresuje: