Choroby chomików - objawy

Zwierzęta    
ocena

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Ta reguła odnosi się również do zwierząt. W hodowli każdego zwierzęcia powinniśmy skupić się na zapewnieniu mu jak najlepszych warunków życia, gdyż to zwykle niewłaściwa opieka bywa przyczyną zachorowań u zwierząt domowych.

Choroby chomików - objawy

sxc.hu

Dieta chomika musi być właściwie zbilansowana, nie wystawiamy zwierzęcia na działanie przeciągów, ograniczamy w miarę możliwości stres, staramy się zapewnić stałą i odpowiednią temperaturę otoczenia, możliwość aktywności fizycznej i ścierania sobie zębów.

Zwracajmy uwagę na zmiany w wyglądzie i zachowaniu zwierzęcia. Możliwe objawy chorób to apatia, utrata apetytu, problem z pobieraniem pokarmu, biegunka, zaparcia, wypływ z nosa lub oczu, kaszel, trudności w oddychaniu, zmiany skórne, wyłysienia, problemy z poruszaniem się.

Choroby występujące u chomików:

1. Alergie – u chomików mogą wystąpić reakcje alergiczne na jeden ze składników pokarmu, rodzaj ściółki, środki czyszczące.Objawy to np. wysypka, drapanie się, kichanie, kaszel. Należy zastanowić się co może być przyczyną i usunąć alergen z otoczenia zwierzęcia.

2.Choroba mokrego ogona – jest infekcją bakteryjną, jej rozwojowi sprzyja stres. Objawia się silną biegunką powodującą zamoczenie okolic odbytu i podbrzusza. Nieleczona prowadzi do szybkiej śmierci zwierzęcia, należy więc przy jej podejrzeniu jak najszybciej udać się z chomikiem do weterynarza.

3. Ektoparazytoza – choroba wywołana przez ektopasożyty gnieżdżące się w naskórku, objawy to łuszczenie się skóry, wypadanie sierści, zgrubienia naskórka, drapanie się przez chomika. Źródłem zarażenia mogą być inne chomiki lub siano. Konieczna jest wizyta u weterynarza i dezyfekcja klatki.

4. Niedobory pokarmowe – mogą prowadzić do apatii, chudnięcia, wypadania sierści. Po konsultacji z weterynarzem konieczne jest wzbogacenie diety i podawanie witamin.

5. Przerost zębów – siekacze chomików rosną przez całe ich życie, dlatego wymagają ścierania. Jeśli zwierzę nie ma nic twardego do gryzienia, zęby mogą nadmiernie urosnąć uniemożliwiając chomikowi jedzenie. Jeśli widzimy, że chomik chętnie podbiega do napełnionej miski, ale nie może jeść skontrolujmy długość jego zębów. Jeśli są za długie konieczny będzie zabieg przycięcia ich przez weterynarza.

6. Zapalenie torebek policzkowych – chomiki przenosząc pokarm mogą uszkodzić torebkę policzkową, powodem infekcji może też być przyklejenie się jedzenia lub innego materiału. Objawy to torebka policzkowa, która stale wygląda na napełnioną, a chomik bezskutecznie usiłuje ją opróżnić. Weterynarz oczyści torebkę i w razie potrzeby zastosuje leczenie farmakologiczne.

7. Przeziębienie – może wynikać z wahań temperatury lub przenieść się z chorego człowieka. Objawy to katar, kaszel, łzawienie oczu, utrata apetytu. Najlepiej od razu skonsultować się z lekarzem weterynarii.

UWAGA!

W przypadku zaobserwowania u naszego pupila niepokojących objawów mogących wskazywać na pogorszenie stanu zdrowia, niezwłocznie udajemy się do lekarza weterynarii. Szybkie podjęcie leczenia może uratować życie naszemu chomikowi.

Od kiedy macie chomika? Dlaczego zdecydowaliście się akurat na tego zwierzaka?

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =