Choroby kotów - objawy

Zwierzęta    
ocena

Przeciwko najgroźniejszym chorobom możemy zabezpieczyć naszego kota stosując okresowe szczepienia. W większym stopniu na choroby zakaźne narażone są koty wychodzące, ale niektóre wirusy możemy przenieść również do domu.

Choroby kotów - objawy

sxc.hu

Temperatura ciała zdrowego, dorosłego kota waha się w przedziale 38–39.3 stopnia C, temperaturę mierzymy u kota termometrem elektronicznym w odbycie.

Jeśli zauważymy zmiany w zachowaniu lub stanie fizycznym naszego kota powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Szczególną uwagę należy zwracać na wypróżnianie się kota, jego apetyt, stan sierści, skóry, oczu i nosa. Biegunka może być objawem poważnej choroby, szybko też może doprowadzić do odwodnienia organizmu, nie należy więc jej lekceważyć. Powinny nas zaniepokoić też takie objawy, jak wymioty, zaparcia, problemy z oddawaniem moczu lub zwiększenie jego częstotliwości, załatwianie się poza kuwetą (jeśli zwierzę wcześniej nie miało tego problemu), utrata apetytu, zmatowienie lub nadmierne wypadanie sierści, wyłysienia, zmiany skórne, częste drapanie się, wypływy z oczu lub nosa, zmniejszenie ogólnej aktywności kota.

choroby kotahttp://www.photoblog.pl/paulinquuaNajczęstsze choroby, na które zapadają koty:

1) Panleukopenia – jest to groźna choroba wirusowa, początkowe objawy to apatia, utrata apetytu, wysoka gorączka; następnie pojawia się biegunka z krwią, wymioty.

2) Białaczka – objawy: spadek wagi, utrata apetytu, apatia, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, spadek odporności organizmu.

3) Koci katar – choroba wywoływana przez wirusy vhv-1 i fcv, objawy: kichanie, łzawienie oczu, utrata apetytu. Katar koci może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego po wystąpieniu objawów należy jak najszybciej udać się z kotem do weterynarza.

4) FIP (zakaźne zapalenie otrzewnej) – wywoływane przez koronawirusy, objawy: gorączka, duszność, utrata apetytu, żółtaczka, wzdęty brzuch, anemia.

5) FIV (wirus niedoboru immunologicznego) – wywołuje u kotów chorobę przypominającą AIDS u ludzi, faza bezobjawowa może trwać nawet kilka-kilkanaście lat, objawy w fazie końcowej: ogólne wyniszczenie organizmu, zapalenia jamy ustnej, układu oddechowego, biegunki, objawy neurologiczne, wzrost wrażliwości na nawet drobne infekcje.

6) Kocia astma – objawy: kaszel, świszczący oddech, oddychanie z otwartym pyszczkiem.

7) Syndrom urologiczny kotów – objawy: miauczenie z bólu w trakcie załatwiania się, krwiomocz, lizanie sromu, bezsenność, załatwianie się poza kuwetą.

8) Pasożyty: pasożyty przewodu pokarmowego – objawy: zmatowienie sierści, wymioty, biegunka, wzdęty brzuch, obecność pasożytów w kale. Pasożyty skóry i sierści – objawy: częste drapanie się, czarne drobinki na skórze.

Jakiej rasy kota macie? Co Was przekonało do tej odmiany?

OCENA
3.88
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =

Trafić na dobrego weterynarza nie jest łatwo. Mam koty już 9 lat i zdarzały się w tym czasie mylne diagnozy u słabych lekarzy. Na szczęście udało mi się znaleźć porządnego weterynarza i się go trzymam http://weterynaria.slask.pl/ Chodzę tu od 3 lat i moje kociaki są szybko diagnozowane i lepiej leczone niż wcześniej.

~ MajkaZ / 2016-04-19 21:35:04
oceń komentarz: (0) (0)