Choroby myszy domowych - profilaktyka i objawy

Zwierzęta    
ocena

W hodowli myszek skupiamy się na profilaktyce chorób, czyli zapewnieniu naszym podopiecznym jak najlepszych warunków życia i odpowiedniej diety.

Choroby myszy domowych - profilaktyka i objawy

sxc.hu

Klatka lub akwarium z myszkami powinny być tak usytuowane, by nie narażać zwierząt na przegrzanie lub wychłodzenie i oszczędzić im nadmiernego stresu. Mieszkanie myszek powinno znajdować się więc w spokojnym miejscu z dala od telewizora, radia czy innego sprzętu grającego. Musimy zapewnić im odseparowanie od innych zwierząt, jeśli takie przebywają w domu. Zaglądający do klatki pies czy kot mogą śmiertelnie przestraszyć myszkę.

Stres prowadzi do osłabienia odporności organizmu i sprzyja rozwojowi chorób. Zapewniamy myszkom schronienie w obrębie klatki, gdzie będą mogły poczuć się bezpiecznie i spokojnie wypoczywać.

Uważnie obserwujemy zachowanie i wygląd myszek. Powinny nas zaniepokoić takie zmiany, jak zmniejszenie poziomu aktywności, utrata apetytu, biegunki, wymioty, kaszel, wyciek z nosa lub oczu, problemy z oddychaniem, zmiany skórne (zgrubienia, strupy, guzy, rany), wyłysienia, nadmierne wypadanie i zmatowienie sierści.

Niektóre z chorób mogących występować u myszek:

1) Alergie – najczęściej wywołane przez nowy składnik pokarmu lub zmianę ściółki, objawy: drapanie się, wyłysienia, strupki na skórze, biegunka.
2) Przeziębienie – wywołane wahaniami temperatury lub wychłodzeniem zwierzęcia, objawy: kichanie, wyciek z nosa i oczu, apatia, utrata apetytu.
3) Grzyby – zarażenie najczęściej w wyniku kontaktu z innymi chorymi zwierzętami, objawy: łuskowate zmiany skórne, drapanie się, wyłysienia.
4) Nowotwory – najłatwiej dostrzec guzy jąder, gruczołów mlekowych, skóry.
5) Kokcydioza – choroba wywołana przez pierwotniaki, objawem są przewlekłe biegunki z domieszką krwi.
6) Mykoplazmoza – choroba atakująca górne drogi oddechowe, wywołana przez zbyt wysoki poziom amoniaku w środowisku (zaniedbanie higieny). Objawy: wypływ z nosa, senność, duszności.
7) Pasożyty: wewnętrzne, np. tasiemce, nicienie, objawy: chudnięcie, biegunki.
zewnętrzne, np. pchły, wszy, świerzb, objawy: drapanie się, wyłysienia, rany.
8) Przerost zębów – jeśli myszki nie mają na czym ścierać zębów mogą one osiągnąć zbyt duże rozmiary uniemożliwiające pobieranie pokarmu, należy czym prędzej udać się do weterynarza w celu przeprowadzenia zabiegu skrócenia zębów, w przeciwnym razie myszce grozi śmierć z głodu. By zapobiec takiej sytuacji, należy myszkom podawać twarde wapno lub gałązki drzew do gryzienia.

UWAGA!

Jeśli podejrzewamy, że myszka może być chora, odseparowujemy ją od innych myszek (jeśli mamy więcej niż jedno zwierzątko) i czym prędzej udajemy się do lekarza weterynarii, najlepiej specjalizującego się w leczeniu gryzoni.

Od kiedy hodujecie myszki? Dlaczego zdecydowaliście się na ich posiadanie?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =