Choroby psów - objawy

Zwierzęta    
ocena

Zawsze w razie wątpliwości co do stanu zdrowia zwierzęcia powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Wszelkie odchylenia od normy w stanie fizycznym czy też zachowaniu psa powinny nas zaniepokoić. Na co powinniśmy zwracać uwagę i kiedy udać się z psem do lekarza?

Choroby psów - objawy

sxc.hu

Temperatura ciała zdrowego psa w spoczynku wynosi od 37,5 do 39 stopni C, temperaturę mierzymy w odbycie psa termometrem elektronicznym (użycie szklanego termometru niesie ze sobą ryzyko złamania go i wyrządzenia krzywdy zwierzęciu), temperatura powyżej 39 stopni zwykle oznacza stan chorobowy.

Wypróżnianie się

Powinniśmy kontrolować oddawanie moczu i kału przez psa, biegunka może być objawem poważnej choroby i w krótkim czasie doprowadzić do odwodnienia organizmu, nie należy więc jej lekceważyć. Jeśli zauważymy, że stolec jest luźny, wodnisty, zawiera krew lub pasożyty powinniśmy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Powinny również zwrócić naszą uwagę wszelkie zmiany w wypróżnianiu się naszego psa – zwiększone lub zmniejszone oddawanie moczu, zaparcia.

„Saneczkowanie”

"Saneczkowanie", czyli pocieranie pośladkami o podłoże, może być spowodowane alergią, zatkaniem gruczołów okołoodbytowych, utkwieniem w odbycie ciała obcego lub pasożytami.

Wymioty

Jeśli się powtarzają należy udać się z psem do weterynarza.

Apetyt/Pragnienie

Jeśli pies nagle traci apetyt, pije znacznie mniej lub więcej wody (nie dotyczy okresu upałów) powinniśmy skonsultować to z weterynarzem.

Stan skóry i sierści

Częste drapanie się przez psa może świadczyć o alergii, chorobie skórnej lub występowaniu pasożytów. Występowanie wyłysień, zmian skórnych, guzów, nadmierne wypadanie sierści powinniśmy zgłosić lekarzowi.

Uszy zdrowego psa są różowe, bez nieprzyjemnego zapachu i wydzielin. Regularnie zaglądamy do uszu psa, by sprawdzić czy nie dzieje się w nich nic niepokojącego, powinniśmy dokładniej im się przyjrzeć jeśli pies je drapie lub potrząsa głową.

Oczy i nos – u zdrowego psa są bez żadnych wycieków, nos lekko wilgotny.

Poruszanie się

Jeśli pies zaczął utykać na którąś z kończyn oglądamy dokładnie łapę w poszukiwaniu wbitego ciała obcego, jeśli potrafimy – usuwamy je i udajemy się do lekarza w celu zabezpieczenia rany i stwierdzenia, czy nie wymaga ona dodatkowych zabiegów; jeśli nie – znajdujemy przyczyny i również udajemy się do lekarza. Zwracamy uwagę czy pies nie ma problemów ze wstawaniem, wchodzeniem po schodach, bieganiem itp.


Najczęstsze choroby występujące u psów to:

alergie (objawy – drapanie się, biegunki, „saneczkowanie”)

pasożyty (skórne – drapanie się; przewodu pokarmowego – występowanie pasożytów w kale, „saneczkowanie”, wymioty, biegunka, zmiany apetytu)

parwowiroza (objawy – biegunka z krwią, brak apetytu)

nosówka (objawy – wzrost temperatury, wyciek z oczu i nosa)

koronawiroza (objawy – uporczywe wymioty, biegunka)

schorzenia stawów (objawy – problemy z poruszaniem się).

UWAGA!

Powinniśmy zwracać uwagę na znaczące zmiany w zachowaniu zwierzęcia i informować o nich lekarza weterynarii. Jeśli pies nagle zaczyna zachowywać się agresywnie, unika kontaktu z nami lub innymi psami, jego aktywność spada, śpi mniej lub więcej niż zwykle może to być również objawem wynikającym z choroby zwierzęcia.

Jakiej rasy psa macie? Co Was przekonało do tej odmiany?

OCENA
2.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =