Choroby świnek morskich - objawy

Zwierzęta    
ocena

Świnki morskie są zwierzętami dość odpornymi na choroby, należy jednak wiedzieć jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę i kiedy udać się do lekarza weterynarii – wybieramy wtedy weterynarza specjalizującego się w leczeniu gryzoni.

Choroby świnek morskich - objawy

sxc.hu

Oczywiście najlepiej jest zapobiegać chorobom. By uniknąć przeziębienia się świnki, dobrze przemyślmy ustawienie jej klatki: nie powinna znajdować się w miejscu narażonym na przeciągi, blisko okna, drzwi lub na zimnej podłodze.Unikajmy wystawiania świnki na zmienne temperatury, nie wynośmy jej na zewnątrz w wietrzne dni, gdy temperatura spada poniżej 20 stopni C. O przeziębieniu może świadczyć spadek aktywności, apatia, kichanie, kaszel. Nie lekceważmy tych objawów, przeziębienie może przejść w trudniejsze do wyleczenia zapalenie płuc.

Dietę świnek morskich powinno się wzbogacać o produkty zawierające wit. C, w przeciwnym razie może dojść do niedoboru tej witaminy w organizmie. Poważny stan awitaminozy może objawiać się puchnięciem i krwawieniem dziąseł, skurczami pyszczka. Produktem zawierającym dużą ilość wit. C i chętnie spożywanym przez świnki morskie jest np. natka pietruszki.

Jeśli świnka cierpi na zaparcia, dodajmy do diety więcej soczystych składników. Częste drapanie się przez świnkę, zaczerwienienia skóry mogą świadczyć o pojawieniu się pasożytów skóry. Pamiętajmy, by przez czas trwania leczenia wymieniać codziennie całą ściółkę.

Na obecność pasożytów wewnętrznych może wskazywać spadek masy ciała lub zmiany w wyglądzie odchodów.

Jeśli widzimy, że świnka chętnie podbiega do napełnionej miski, ale ma problemy z jedzeniem, nie może gryźć, uważnie przyjrzyjmy się jej zębom, mogło dojść do przerośnięcia siekaczy.

Choroby wirusowe i bakteryjne są trudniejsze w diagnozie. Powinniśmy udać się do lekarza weterynarii, gdy zaobserwujemy u naszej świnki biegunkę, zaparcia, utratę apetytu, apatię, zmianę wyglądu sierści (zmatowienie, nastroszenie, nadmierne wypadanie, wyłysienia), zmiany skórne, wypływy z nosa lub oczu, odbarwienia gałki ocznej, skurcze mięśni, problemy z poruszaniem się, zaburzenia równowagi.

Jeśli mamy więcej niż jedną świnkę morską, od razu po zauważeniu symptomów choroby powinniśmy ją oddzielić od reszty zwierząt, a wspólną klatkę zdezynfekować.

UWAGA!

W razie zaobserwowania niepokojących zmian w zachowaniu i stanie fizycznym świnki morskiej nie odkładajmy wizyty u lekarza weterynarii na później, im szybciej rozpoczniemy leczenie tym większe szanse, że zakończy się ono powodzeniem.

Od kiedy hodujecie świnki morskie? Dlaczego zdecydowaliście się na ich posiadanie?

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Witam. Moja świnka morska ma czarne plamy na uszach i łapkach? Czy to jest jakaś choroba

~ Karolina / 2018-01-04 18:09:56
oceń komentarz: (1) (0)