Ciąża u kota - objawy

Zwierzęta    
ocena

Kotki są dojrzałe płciowo już w wieku kilku miesięcy (zwykle między 5 a 9 miesiącem życia). Ruja występuje 2-4 razy w ciągu roku, jajeczkowanie jest stymulowane przez samca w czasie krycia. Wraz z wystąpieniem rui zmienia się zachowanie kotki, ociera się ona o przedmioty, może znaczyć teren moczem, pomiaukuje przywołując samca. Jeśli nie dojdzie do krycia, ruja może się powtarzać (w niektórych przypadkach trwa prawie nieprzerwanie przez kilka miesięcy).

Ciąża u kota - objawy

photoxpress.com

Kotka może zostać zapłodniona przez więcej niż jednego samca dlatego w przypadku kotek hodowlanych nie należy po kryciu pozwalać kotce na kontakty z innymi samcami. Ciąża trwa około 9 tygodni (63-66 dni). Obserwowalne objawy ciąży występują dopiero od 3-4 tygodnia, dlatego najpewniejszym sposobem sprawdzenia czy doszło do zapłodnienia jest przeprowadzenie badania przez lekarza weterynarii około miesiąca od zakończenia rui. Dzięki temu już w pierwszym okresie ciąży będziemy mogli lepiej zadbać o kotkę i rozwijające się w jej brzuchu maleństwa.

W 3-4 tygodniu ciąży sutki powiększają się i ulegają zaróżowieniu, w tym czasie brzuch kotki zaczyna się nieznacznie zaokrąglać, jej apetyt może być zmienny. W tym czasie kotka może stać się mniej ruchliwa i częściej dopominać się o pieszczoty u swoich opiekunów. Od 5 tygodnia płody zaczynają szybko rosnąć i zaokrąglenie brzucha staje się wtedy wyraźniejsze. Pod koniec ciąży kotka przygotowuje się do porodu budując gniazdo znosząc do niego różne materiały i udeptując je łapkami, może być wtedy niespokojna i drażliwa.

Podobne objawy mogą wystąpić również w przypadku ciąży urojonej, choć występuje ona u kotów znacznie rzadziej niż w przypadku psów, jednak 100% pewność czy kotka naprawdę jest w ciąży da nam tylko badanie lekarskie. W ciąży urojonej często występuje również laktacja, w wyniku czego może rozwinąć się zapalenie gruczołów mlekowych.

W przypadku kotek nie przeznaczonych do hodowli, a zwłaszcza tych wychodzących z domu (lub mieszkających w jednym mieszkaniu z kocurem) warto pomyśleć o przeprowadzeniu zabiegu sterylizacji, zapobiegnie to niechcianym ciążom, ciążom urojonym, występowaniu rui, chorobom o podłożu hormonalnym. Istnieje możliwość podawania hormonalnych środków będących alternatywą dla chirurgicznej sterylizacji, sterylizacja chirurgiczna jest wprawdzie nieodwracalna, ale też nie ma tylu negatywnych efektów ubocznych, które w przypadku podawania hormonów mogą, ale nie muszą wystąpić.

Nie jest prawdą, że kotki muszą mieć przynajmniej raz w życiu młode, każda ciąża i poród stanowi obciążenie dla organizmu i niesie ze sobą ryzyko powikłań.

Myślicie, że Wasza kotka jest w ciąży? Jakie objawy o tym świadczą? Dajcie znać.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =