Ciąża u suki - objawy

Zwierzęta    
ocena

U suk ruja występuje 2 razy w ciągu roku, pierwsza pojawia się gdy zwierzę ma ok. 8-10 miesięcy. Zwykle do zapłodnienia może dojść w 10-13 dniu rui. Ciąża u suk trwa ok. 63 dni (56-70). Jeśli posiadamy hodowlę psów i miało miejsce zaplanowane krycie lub nie dopilnowaliśmy suki w czasie rui i jak najszybciej chcemy się dowiedzieć czy doszło do zapłodnienia, wybieramy się do kliniki weterynaryjnej gdzie miesiąc od zakończenia rui lekarz będzie mógł to stwierdzić za pomocą badania USG.

Ciąża u suki - objawy

sxc.hu

Samodzielnie nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy suka jest w ciąży aż do czasu drugiej połowy ciąży (w niektórych przypadkach mogą nie wystąpić zauważalne objawy prawie do czasu porodu). Od 3 tygodnia zaczyna zwiększać się masa ciała suki, może wtedy przejściowo tracić apetyt, być mniej chętna do aktywności ruchowej. Od 4 tygodnia powiększają się i różowieją brodawki sutkowe (u niektórych suk może to nastąpić dopiero w ostatnim tygodniu ciąży) W drugiej połowie ciąży suka zaczyna się przygotowywać do macierzyństwa, zaczyna budować gniazdo (kopie dziury, znosi materiały na posłanie), może mieć w tym czasie zmienny apetyt i nastroje.

Jednak te obserwowalne objawy ciąży nie koniecznie świadczą o tym, że suka rzeczywiście jest w ciąży, występują również w przypadku ciąży urojonej (może się wtedy pojawić również laktacja), dlatego najpewniejsze jest przeprowadzenie badania u lekarza weterynarii. Dzięki uzyskanej wcześnie pewności o ciąży będziemy mogli lepiej zadbać o psa i rozwijające się szczenięta. Urojona ciąża jest spowodowana zmianami hormonalnymi w organizmie psa, u przodków psów domowych była przydatnym zjawiskiem, ponieważ jeśli w stadzie jedna samica miała młode, inne samice mogły je dokarmiać i pomagać w opiece nad nimi. Jeśli u naszego psa wykluczymy ciążę rzeczywistą, a obserwujemy objawy ciąży zwróćmy się o pomoc do lekarza weterynarii, który poda suce leki hamujące laktację.

Jeśli nasza suczka nie jest przeznaczona do hodowli warto rozważyć przeprowadzenie zabiegu sterylizacji, który zapobiega nie tylko ciążom urojonym ale i wielu poważnym chorobom często występującym zwłaszcza u suk w starszym wieku (np. ropomacicze, nowotwory gruczołów mlecznych). Nie jest prawdą, że każda suka powinna mieć przynajmniej raz w życiu młode, każda ciąża i poród jest obciążeniem dla organizmu i zawsze występuje ryzyko komplikacji. Nawet jeśli właściciele suki nie chcą dopuszczać do niej psów, nietrudno w tym okresie o niedopatrzenie, ponieważ psy dążą do tego za wszelką cenę. Każde schronisko w Polsce jest przepełnione niechcianymi i porzucanymi psami, nie warto więc rozmnażać psów nierasowych.

Myślicie, że Wasza suczka jest w ciąży? Jakie objawy o tym świadczą? Dajcie znać.

OCENA
3.92
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =