Co robić, gdy pies jest agresywny?

Zwierzęta    
ocena

Jeśli pies jest agresywny powinniśmy zacząć od wizyty u lekarza weterynarii i poprosić o przeprowadzenie dokładnych badań. Przyczyną agresywnego zachowania mogą być niezauważone wcześniej przez właścicieli dolegliwości zdrowotne zwierzęcia. Jeśli badania nic nie wykażą należy jak najszybciej udać się do behawiorysty zwierzęcego.

Co robić, gdy pies jest agresywny?

sxc.hu

Praktykujących w naszej okolicy behawiorystów możemy znaleźć przez stronę Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE. Behawiorysta po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z właścicielami psa, ustaleniu przyczyn problemowego zachowania zaleci odpowiednią terapię behawioralną.

Przyczyny agresji mogą być różne, na zachowanie psa może wpływać nieodpowiednia dieta, frustracja wywołana niezaspokojeniem potrzeb zwierzęcia, problemy w komunikacji z opiekunami, nieświadome wzmacnianie przez właścicieli niepożądanych zachowań.

Rozwiązanie problemu wymaga od właścicieli zaangażowania i stosowania się do postawionych zaleceń. Podawanie środków farmakologicznych bez odpowiedniej terapii nie rozwiąże problemu. Nie należy stosować kar fizycznych, może to jedynie pogłębić problem. Warczenie jest sygnałem ostrzegawczym wysyłanym przez psa, karanie psa za warczenie może skutkować tym, że pies warczeć przestanie i zaatakuje bez ostrzeżenia. Jeśli w domu przebywa dziecko, należy przedsięwziąć szczególne środki ostrożności i nie dopuszczać do kontaktów dziecka z psem bez nadzoru osoby dorosłej.

Jeśli pies zachowuje się agresywnie przy karmieniu lub w sytuacji, gdy ktoś podchodzi do jego pełnej miski powinniśmy popracować nad zaufaniem psa do ludzi. Nigdy nie odbieramy psu raz danego jedzenia, zbliżamy się do miski na bezpieczną odległość i dorzucamy smaczny kąsek, a następnie oddalamy się. Pies powinien skojarzyć, że nasza obecność w pobliżu miski zapowiada zawsze coś dobrego i nie jest zagrożeniem. Miskę stawiamy w spokojnym miejscu, nie w korytarzu czy w pobliżu drzwi. Możemy też na jakiś czas zrezygnować z podawania jedzenia w misce i karmić psa z ręki.

W przypadku występowania agresywnych zachowań u psa najważniejsze jest zabezpieczenie innych osób i zwierząt przed pogryzieniem, w mieście wyprowadzamy psa zawsze w kagańcu i na smyczy, w odludnych terenach możemy dać psu więcej swobody dzięki długiej lince, ale pies zawsze powinien znajdować się pod kontrolą opiekuna. Na spacerach w miejscach, gdzie spotykamy ludzi i obce psy może nam pomóc użycie Gentle Leadera (obroży uzdowej), sposób przyzwyczajania psa do niego i użycia znajdziemy na stronie COAPE (http://www.coape.pl)

UWAGA!

Jeśli spotykamy obcego psa, który zachowuje się agresywnie, nie podchodzimy do niego, staramy się ominąć go szerokim łukiem, nigdy nie uciekamy. Jeśli pies nas zaatakuje, staramy się zasłonić tym, co mamy pod ręką, np. torebką. Nigdy nie podchodzimy do obcego psa który jest uwiązany.

Jakiej rasy psa macie? Co Was przekonało do tej odmiany?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =