Co zrobi, gdy pies ciągle szczeka?

Zwierzęta    
ocena

Różne rasy/typy psów różnią się pod względem szczekliwości. Warto wziąć to pod uwagę już wybierając psa. Zdecydowanie większe problemy w opanowaniu szczekania będzie sprawiał sznaucer, jamnik czy beagle od np. psów ras północnych.

Co zrobi, gdy pies ciągle szczeka?

sxc.hu

Pobudliwość psów, a więc skłonność do intensywnego reagowania na nawet nieistotne bodźce może wynikać z niezaspokojenia potrzeby aktywności zwierzęcia, nieodpowiedniej diety, stresu lub choroby. Mamy większą szansę, że zmęczony długim i atrakcyjnym spacerem pies zaśnie niż w przypadku psa, którego rozrywki kończą się na spacerku do najbliższego skwerku i z powrotem. Dajmy psu gryzaki i/lub zabawki typu kong, które zajmą go w domu i będą działać uspokajająco.  Przebadajmy zwierzę w klinice weterynaryjnej, by wykluczyć ukryte dolegliwości fizyczne.

W nauce spokojnego odpoczywania może być pomocna kennel klatka, która będzie psu służyć za zaciszne i bezpieczne schronienie. Zaczynamy od wytworzenia u psa pozytywnego skojarzenia z tym miejscem poprzez podawanie mu w niej smakołyków, gryzaków i chwalenie za spokojne pozostawanie na miejscu. Nie zmuszamy psa do wchodzenia do klatki, musi to być z jego strony całkowicie dobrowolne, możemy go jedynie zachęcać do tego, chwalić i nagradzać za postępy.

Jeśli problem szczekania psa pojawia się gdy wychodzimy z domu, może to świadczyć o tym że pies sam w domu po prostu się nudzi lub przeżywa lęk separacyjny.  Czasem pomaga zostawianie włączonego radia lub telewizora, które mogą zagłuszyć dochodzące z zewnątrz dźwięki wywołujące reakcje psa. Jeśli podejrzewamy lęk separacyjny u naszego pupila, pomóc tu może konsultacja u behawiorysty zwierzęcego, który określi genezę i sposób rozwiązania problemu.

Gdy pies jest z natury „gadatliwy” jednym ze sposobów opanowania jego szczekliwości może być nauczenie go szczekania na komendę, jeśli za zrobienie czegoś na komendę pies dostaje nagrodę jest szansa, że w innych sytuacjach to zachowanie będzie występować rzadziej.

W sytuacji gdy pies szczekaniem domaga się twojej uwagi, przestań wtedy reagować i nagradzaj psa pieszczotami lub zabawą za spokojne zachowanie.

Macie ten problem ze swoim psem? Od jak dawna? Jak go uciszacie? Dajcie znać!

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =