Co zrobić, gdy chomiki się gryzą?

Zwierzęta    
ocena

Chomiki są zwierzętami preferującymi samotniczy tryb życia, dlatego najlepiej trzymać je pojedynczo.

Chomiki syryjskie są najmniej towarzyską odmianą chomików, zwierzęta zaczynają walczyć ze sobą już od 6-8 tygodnia życia, samice akceptują samca tylko w okresie rui. Chomiki dżungarskie można próbować trzymać w parach, ale najlepiej połączyć je w bardzo młodym wieku i zapewnić dużą przestrzeń. Najlepiej dobierać pary z jednego miotu. Jeśli rozdzielimy na jakiś czas (1-2 tygodnie) taką przyzwyczajoną do siebie parę ponowne połączenie ich może już nie być możliwe.

Wprawdzie na wolności te zwierzęta żyją w grupach rodzinnych, ale w warunkach hodowlanych nie najlepiej znoszą większe towarzystwo. Chomiki Roborowskiego w naturalnym środowisku żyją w koloniach, jednak w hodowli najlepiej trzymać je w parach łączonych w młodym wieku.  Pamiętajmy, że dwa chomiki potrzebują znacznie więcej przestrzeni (większej klatki) niż jeden chomik.

Jeśli już mamy więcej niż jednego chomika i dochodzi do walki między nimi, natychmiast rozdzielamy zwierzęta, ponieważ może się to skończyć poważnymi obrażeniami chomika. Dobrze mieć w takiej sytuacji grubą rękawicę, która zabezpieczy nas przed pogryzieniem przez zdenerwowane i przestraszone chomiki. Jeśli dochodzi między chomikami do kłótni najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie ich osobno. W przypadku gdy nie mamy na tyle miejsca w domu lub po prostu nie chcemy mieć dwóch klatek, poszukajmy jednemu z chomików nowego domu wśród rodziny czy znajomych, można też zamieścić ogłoszenie w internecie. Ponieważ dużo osób poszukuje gryzoni jako karmy dla węży warto zapytać zainteresowanych nabywców w jakim celu potrzebują chomika.

Wzajemne gryzienie się chomików nie jest jedynym ryzykiem trzymania kilku chomików razem. Chomiki są zwierzętami terytorialnymi i przebywanie z innymi chomikami na niewielkiej powierzchni może wywołać u nich duży stres. Długotrwały stres obniża odporność zwierzęcia i zwiększa ryzyko zapadania na różne choroby. Kolejnym problemem może być też gryzienie właściciela przez zdenerwowane zwierzę.

W przypadku gdy chcielibyśmy rozmnażać chomiki syryjskie, należy trzymać je osobno i sprawdzać co jakiś czas zachowanie samicy wobec samca, jeśli jest agresywna rozdzielamy je i czekamy na lepszy moment (ruja występuje co 5-6 dni). Łączymy je tylko na czas krycia.

Jeśli zależy nam na obserwacji większej grupy zwierząt, polecam hodowlę szczurów lub myszek. Są to bardzo inteligentne, łatwo oswajające się stworzenia, które świetnie czują się w grupach.

Wasze chomiki się gryzą? Od jak dawna? Zamierzacie je rozdzielić? Podzielcie się doświadczeniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =