Co zrobić, gdy pies jest zazdrosny?

Zwierzęta    
ocena

Podstawowym błędem wielu właścicieli jest przypisywanie psom ludzkiego sposobu myślenia. Zaakceptowanie faktu, że pies różni się od nas, ma własne sposoby komunikacji, odmienne potrzeby, pozwoli nam stworzyć z naszym psem lepszą więź, a czasem też uniknąć problemów z jego zachowaniem.

Co zrobić, gdy pies jest zazdrosny?

photoxpress.com

Psy nie są zazdrosne tak jak pojmują to ludzie. Zastanówmy się, jak prościej można wytłumaczyć zachowania psa często odczytywane jako przejaw zazdrości.

Najczęściej właściciele mówią, że ich psy są zazdrosne o dziecko, drugiego psa, jedzenie.

Źródło: sxc.hu

W przypadku „zazdrości” o dziecko, psy mogą reagować agresją, warczeć lub szczekać, gwałtownie dopominać się o kontakt właściciela. Zwykle wraz z pojawieniem się dziecka w domu, psu poświęca się znacznie mniej czasu, często zapewnia mniej ruchu niż wcześniej, zabrania wchodzenia do niektórych pomieszczeń, odmawia kontaktu z właścicielem (np. gdy ten zajmuje się dzieckiem), odbiera zabawki, które pies zabrał dziecku itd. Nic więc dziwnego, że pies po pierwsze jest sfrustrowany, a po drugie kojarzy dziecko z samymi nieprzyjemnymi doświadczeniami. Najlepiej zapobiec wcześniej takiej sytuacji i stopniowo przygotowywać psa na pojawienie się nowego domownika. Jeśli problem już zaczął się rozwijać, dobrze jest skorzystać z pomocy behawiorysty zwierzęcego, który pomoże nam wyrobić u psa pozytywne skojarzenia z dzieckiem i nauczy nas, jak unikać konfliktów pomiędzy psem i dzieckiem.

Źródło; sxc.hu

Jeśli obserwujemy niepokojące zachowania psa wobec starszych domowników (np. partnera, starszych dzieci), zastanówmy się, z czego mogą one wynikać - jeśli pies np. nie wpuszcza danej osoby do pokoju, w którym przebywa jego pan lub pani, warczy na któregoś z domowników lub zachowuje się w jego obecności nerwowo, często wynika to z poczucia zagrożenia zwierzęcia, lęku lub wcześniejszych złych doświadczeń związanych z tą osobą.

W takich sytuacjach karanie psa może tylko pogłębić problem przez dołożenie nieprzyjemnych skojarzeń z daną osobą. Tu również warto poprosić o pomoc behawiorystę, ponieważ takie problemy mogą z czasem rozwinąć się i doprowadzić nawet do pogryzienia przez psa.

Jeśli pies warczy na drugiego mieszkającego z nim psa, zachowuje się niespokojnie, gdy tamten jest blisko właściciela lub pilnuje przed nim swojego posłania czy miski, nie należy tego również przypisywać „zazdrości”, choć w dużym stopniu przypomina to zazdrość w naszym pojęciu.

Źródło: sxc.hu

Niektóre psy mają silniejszą niż inne potrzebę kontrolowania zasobów, rywalizacja o jedzenie czy teren jest czymś naturalnym. Powinniśmy skupić się na zapewnieniu każdemu z psów spokojnego miejsca odpoczynku i karmienia, miski nie powinny znajdować się zbyt blisko siebie. Karmić należy psy w tym samym czasie, jest normalne, że jeśli jeden pies widzi, że drugi dostaje coś od właściciela, również będzie się o to dopominał. W sytuacji gdy np. jeden pies jest blisko nas i warczy na drugiego, gdy ten podchodzi, nie karćmy psa (to może wywołać nieprzyjemne skojarzenia z drugim psem), po prostu odejdźmy od psów i je przez chwilę ignorujmy. Nagradzajmy psy, gdy są razem i zachowują się spokojnie, nawet jeśli początkowo jest to rzadkie i psy znajdują się w sporym dystansie od siebie.

UWAGA!

Zawsze, gdy zauważymy u psa powtarzające się zachowania mogące zmierzać do agresji, będące przejawem lęku, powinniśmy zwrócić się o pomoc do behawiorysty zwierzęcego, zanim problem się nasili.

Wasz pies jest "zazdrosny"? W jakich sytuacjach się to przejawia? Co z tym robicie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
1.63
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =

Posiadamy suczkę Cane Corso 5 letnią, suczka trafiła do nas jak miała 6 dni, można byłoby powiedzieć że jesteśmy jej rodzicami, jest bardzo dobra nie stanowi zagrożenia dla 3 kotów które też mieszkają w naszym domu, jak suczka skończyła 4 lata kupiliśmy samca Cane Corso ( teraz ma 9 miesięcy ) do tej pory nie było problemu, ostatnio samiec zaczął być agresywny w stosunku do samiczki, wedle nas typowa zazdrość, gryzie ja wtedy gdy ją wołam lub gdy wyczuwa kontakt wzrokowy z samiczka, nie wiem co robić, proszę o poradę.

~ Monika / 2018-03-12 17:13:31
oceń komentarz: (0) (0)